Witamina K i jej rola w organizmie człowieka
Witamina K jest nam również znana pod nazwą fitomenadion, menadion bądź menadiol. W organizmie ludzkim jest niezbędna, by zapewnić prawidłową krzepliwość krwi, jak i zachować homeostazę wapnia. To jednak nie wszystkie funkcje, jakie spełnia w organizmie ludzkim.
Witaminę K znajdujemy przede wszystkim w artykułach spożywczych pochodzenia roślinnego
Poza wcześniej wspomnianymi funkcjami, witamina K odpowiada za wytwarzanie protrombiny. Jest ona niezbędna, by w przypadku uszkodzeń naczyń krwionośnych nie doszło do nadmiernego upływu krwi. Jej potwierdzony wpływ na działanie niektórych z białek znajdujących się w kościach, przypuszczalnie owocuje odgrywaniem roli w mineralizacji tkanek.
U noworodków witamina K zapobiega skazie krwotocznej, natomiast już u wszystkich osobników, odpowiada za prawidłową pracę układu kostnego.
U dzieci zapotrzebowanie na witaminę K szacuje się na poziomie 1 mg, zaś u dorosłych – 4 mg, przyjmując w obydwu przypadkach zakres dobowy. Zapotrzebowanie na witaminę K pokrywane jest wraz z przyjmowanym pożywieniem, głównie z warzywami. Drugie źródło związane jest z syntezą bakteryjną w jelitach.
Zwykle nie zmagamy się z niedoborami witaminy K
Jeśli występuje taki stan, związany jest najpewniej z przyjmowaniem antybiotyków. Niekorzystny może być jednak nie tylko ewentualny niedobór, ale i nadmiar witaminy K, który objawia się nadmiernym poceniem i występowaniem uczucia gorąca.
Układając swój codzienny jadłospis warto zadbać o produkty, w których występuje witamina K, ale mając również na uwadze, że chociażby leki zakrzepowe zaburzają jej wchłanianie.