Zdrowie i Uroda

Koncentrat barszczu czerwonego jako szybki sposób na barszcz

Niektórzy kojarzą barszcz czerwony z Wigilią lub weselami, gdzie serwowany jest wraz z pasztecikami w okolicy wyjścia. Inni z kolei traktują barszcz czerwony jako jadalny komponent, uzupełniający dietę w żelazo. Bez względu na powód, dla którego jemy barszcz, warto nabyć koncentrat barszczu czerwonego, pozwalający na jego szybkie ugotowanie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze koncentratu

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na wybór konkretnego koncentratu, jest wielkość opakowania oraz rozpoznawalność marki producenta. Niektórzy wybierają jedynie marki mniej znane, za to specjalizujące się w produkowaniu koncentratów metodami tradycyjnymi lub ekologicznymi. Takie produkty mają zwykle bardzo krótki okres trwałości.

Większość koncentratów jest dostępna w wygodnych, niewielkich butelkach, najczęściej szklanych, o dość podobnej wielkości około 300-330 ml. Taka pojemność pozwala na ugotowanie około 4 litrów gotowego barszczu, przy czym należy go połączyć z gotującym się bulionem warzywnym lub rosołem.

Koncentracja buraków i składniki dodatkowe

Najważniejszą rzeczą, na którą w pierwszej kolejności zwraca się uwagę wybierając koncentraty barszczu, jest ich barwa. Koncentrat barszczu czerwonego powinien mieć dość intensywny kolor, kojarzący się automatycznie z samymi burakami.

Na barwę koncentratu bardzo duży wpływ ma koncentracja buraków, wyrażona procentowo. Im jest ona wyższa, tym bardziej intensywny smak i kolor ma sam koncentrat. Ale ze względu na utlenianie barwa koncentratu musi być utrwalona dodatkiem witaminy C. Czasem koncentrat jest dodatkowo doprawiany do smaku, co może utrudnić jego doprawienie w przypadku połączenia z gotowym bulionem.

Jak wykorzystać koncentrat barszczu

W większości przypadków po koncentrat barszczu sięga się, aby ugotować intensywnie zabarwiony barszcz czerwony. Gotowy koncentrat należy połączyć z gotującym się bulionem i dopiero po kilku minutach całość doprawić do smaku.

Niektórzy kucharze wykorzystują koncentrat to przygotowania barszczu, zachowując proporcje podane przez producenta. Koncentrat należy bowiem rozcieńczyć w stosunku 1:3, 1:5 czy 1:9. W niektórych przepisać gotuje się tradycyjny barszcz, a koncentrat wykorzystuje się jedynie do podkreślenia jego barwy. Wówczas oczywiście proporcje powinny być dużo mniejsze.

Bez względu na markę oraz sposób konserwowania samych buraków należy również pamiętać, że po otwarciu butelki z koncentratem nie można jej przechowywać dłużej niż 48 godzin.

Więcej o koncentratach barszczu dowiesz sie na stronie producenta https://sklep.vitapol.net/koncentrat-barszczu-czerwonego-sloik.html