Ciekawe

Jak konserwować tkaniny membranowe?

Niektóre tkaniny, o różnorodnym przeznaczeniu, wymagają szczególnie uważnej konserwacji. Tylko dzięki temu mogą one zachować swoje pierwotne właściwości i wysoką jakość. Przykładem są tutaj chociażby tkaniny membranowe, które bez odpowiedniej konserwacji tracą takie właściwości jak nieprzemakalność czy też zdolność do odprowadzania wilgoci.

Czym są tkaniny membranowe?

Przed omówieniem tego, jak wygląda konserwacja tkanin membranowych, warto nieco przybliżyć, czym one w ogóle są. Niewątpliwie, są to tkaniny cechujące się wyjątkową odpornością na wodę. Są po prostu praktycznie całkowicie nieprzemakalne. Ponadto, tkanina tego typu posiada zdolność do odprowadzania wilgoci, czyli w przypadku ubrań, do odprowadzania potu.

Dzięki powyższym właściwościom, konserwacją tkanin membranowych najbardziej interesują się sportowcy, gdyż to oni są zwykle posiadaczami ubrań z tych tkanin. Niemniej jednak, coraz więcej osób decyduje się również na korzystanie z kurtek membranowych na co dzień, kiedy są duże opady, a temperatura powietrza dosyć niska.

Konserwacja tkanin przy pomocy sprayu.

Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o konserwację tkanin membranowych, jest wybranie odpowiedniego środka. Może to być preparat w sprayu, którym należy odpowiednio spryskać powierzchnię tkaniny. Jest wiele środków tego typu, których zadaniem jest przywrócenie pierwotnych właściwości kurtki czy też innego ubrania z tkaniny membranowej.

Warto pamiętać, aby przed użyciem sprayu do tkanin membranowych przeczytać na tubce instrukcję odnośnie tego, jak powinno się poprawnie wykonywać konserwację tkaniny. Rzecz w tym, że nie bez znaczenia jest na przykład to z jakiej odległości spryskuje się tkaninę danym preparatem. Ponadto, istotna jest również kwestia grubości warstwy, którą pokrywa się dane ubranie. Niezależnie jednak od sposobu wykonania konserwacji tkaniny, po jej zakończeniu kurtkę należy odłożyć, aby wyschła.

Środki dodawane do prania

Innym sposobem konserwacji tkanin membranowych jest dodawanie odpowiednich środków do prania. Wydaje się, że jest to sposób na najskuteczniejszą konserwację. Środki do prania przewyższają pod tym względem spraye. Preparaty tego typu nie tylko przywracają właściwości tkaniny, ale często wręcz je polepszają. Kurtka z tkaniny membranowej po wypraniu w odpowiednim środku może więc być na przykład jeszcze bardziej nieprzemakalna.

Trzeba pamiętać jednak, aby po wypraniu kurtki zawsze w odpowiedni sposób ją suszyć. Z racji na wrażliwość materiału nie poleca się suszenia w suszarce, bardziej wskazane jest wywieszenie tkaniny na słońce.

Źródło: http://www.ppkz.pl/oferta/