Ciekawe

Błędy popełniane podczas zakupu mieszkania

Samodzielne życie to dla wielu osób stosunkowo duże wyzwanie; zwłaszcza, jeśli oznacza tak zwaną przeprowadzkę „na swoje”. Wówczas to opuszczamy dom rodzinny i… no właśnie; wynajmujemy mieszkanie? Oczywiście jest to jedno z rozwiązań, niemniej jednak przy dłuższym okresie wynajmu taka inwestycja jest po prostu bardzo kosztowna. Zdecydowanie lepszym – i tańszym! – rozwiązaniem jest zakup przysłowiowego własnego „em”. Niemniej jednak kupno mieszkania wcale nie jest prostym zadaniem. Przedstawiamy błędy, których najczęściej dopuszczają się osoby nabywające własne lokum.

Pierwsze mieszkanie

Kupno pierwszego mieszkania dosłownie zawsze związane jest z ogromną ilością emocji; zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. W związku z powyższym nierzadko ma miejsce sytuacja, w której osoby nie do końca pewne swojego wyboru dokonują zakup pod wpływem chwili. Zdarza się również, że kupując pierwsze mieszkanie jesteśmy dość mocno ograniczeni finansowo, w związku z powyższym decydujemy się na lokum stosunkowo małe tłumacząc sobie przy tym, że to przecież pierwsze mieszkanie i w ciągu następnych lat na pewno zamienimy je na większe. To błędy, które w przyszłości mogą nas słono kosztować – i to dosłownie! Dlaczego? Gdyż w praktyce może się okazać, że nie będzie nas stać na zamianę mieszkania i tym samym będziemy zmuszeni zostać w lokum, które wybraliśmy jako pierwsze.

Brak dostatecznej wiedzy na temat rynku

Powiedzmy to sobie szczerze; wyłącznie mała ilość osób interesuje się – w ramach hobby – rynkiem mieszkaniowym w kraju czy nawet w swoim mieście. W związku z powyższym oczywistym wydaje się fakt, że przed zakupem mieszkania powinniśmy zapoznać się – przynajmniej pobieżnie – z lokalnym rynkiem mieszkaniowym. Niestety, spora część osób, która nie posiada dostatecznej wiedzy na wspomniany temat po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje możliwość zakupu mieszkania po niższej cenie czy też posiadającego o wiele lepszy standard. Dlatego też pamiętajmy, by zgłębić wiedzę na temat cen nieruchomości, standardu lokali, infrastruktury, a nawet… technik negocjacyjnych.