Ciekawe

Systemy wizyjne w procesie produkcji

Dobrej jakości systemy wizyjne charakteryzują się niezawodnością i przede wszystkim wysoką jakością rejestrowanego obrazu. To bardzo ważne ze względów kontroli i bezpieczeństwa produkcji prowadzonej w zakładzie.

Czym jest system wizyjny?

To szereg współpracujących ze sobą elektronicznych urządzeń, których podstawowym zadaniem jest obserwacja i analiza rejestrowanego obrazu. W przemyśle systemy wizyjne  wykorzystywane są najczęściej do obserwacji i badania stanu cech fizycznych, takich jak wymiary, kolor, kształt, struktura nawierzchni. Pozyskane w ten sposób dane służą do podejmowania decyzji i modyfikacji lub kontynuacji procesu produkcji. Wysokiej jakości system wizyjny z szybkim i rozwiniętym oprogramowaniem potrafi chociażby odsiać z procesu produkcji wszystkie elementy zawierające określoną wadę.

Dobrej jakości system wizyjny daje gwarancję wysokiej jakości obrazu, a także szybkości jego rejestrowania. Na rynku działają takie firmy jak Intprojekt, które gotowe są zaprojektować cały system wizyjny od podstaw, łącznie z doborem odpowiedniego naświetlenia, jak i kompatybilnego z nim oprogramowania.

Najważniejszą cechą dobrego systemu wizyjnego jest dopasowanie do konkretnych potrzeb, ponieważ nie ma jednego rozwiązania na wszystkie napotkane problemy i zagadnienia.

Po zaprojektowaniu systemu wizyjnego dopasowanego do konkretnych potrzeb danej produkcji najważniejsze są testy pozwalające wychwycić wszelkie niedoskonałości i błędy. Dopiero szereg testów pozwala na odpowiednią optymalizację.