Ciekawe

Zastosowanie testów alergologicznych w praktyce

Schorzenia atopowe, czyli inaczej alergiczne są bardzo powszechne w społeczeństwie. Istnieje wiele hipotez odnośnie tego, jakie mogą być źródła zwiększonej częstości występowania alergii i jakie mogą być podstawowe czynniki, które przyczyniają się do zaostrzenia odpowiedzi układu immunologicznego. Na pewno bardzo istotnym czynnikiem okazuje się wszechobecna czystość, spożywanie pokarmów modyfikowanych i inne elementy naszego środowiska. Jak diagnozować schorzenia alergiczne i w jaki sposób są one leczone?

Diagnostyka alergii – jak to się robi?

W kontekście diagnostyki alergicznej można wyróżnić wiele specyficznych metod. Złotym standardem w przypadku alergenów wziewnych oraz pokarmowych okazują się różnego rodzaju testy alergiczne warszawa. Są to testy bezpośrednie, pozwalające subiektywnie oceniać reakcję skóry na dane alergeny.
Podstawową formułą testów skórnych w kierunku alergenów wziewnych wywołujących katar sienny, astmę, zapalenie alergiczne spojówek są tak zwane Prick-testy. Te testy diagnostyczne polegają na stworzeniu wielu zadrapań skóry, w których obręb wprowadza się wystandaryzowane ilości alergenów. Po upływie określonego w badaniu czasu rezultaty są oceniane przez dermatologa/alergologa. W zależności od nasilenia odpowiedzi lekarz ocenia, czy istnieje realna szansa na atopię. Testy te wykonywane są dla alergenów traw, roztoczy, pyłków kwiatowych, pleśni oraz alergenów pokarmowych: pomidorów, ogórków, orzechów, kakao, jabłek i wielu podobnych.

Innym typem testów są tak zwane testy alergologiczne kontaktowe. Wykonywane w schemacie patch polegają na umiejscowieniu na skórze plastra z alergenem, bez naruszania ciągłości skóry. Można w tym przypadku obserwować odpowiedź pod postacią wyprysku. Oceniane są alergeny gum syntetycznych, metali (nikiel, cynk, chrom), środków piorących i kilku jeszcze innych.

Badania z krwi

Zupełnie odmiennym typem badania alergologicznego jest ocena osocza. Są to pośrednie testy na alergię i opierają się o ocenę ilości eozynofilii, przeciwciał w klasie IgE oraz specyficznych markerów alergicznych. Technik diagnostycznych jest bardzo wiele i każde z laboratoriów stosuje rozliczne panele badań alergologicznych.

Co z wynikiem?

Kliniczna alergologia ma dokładne standardy oceny odpowiedzi skórnej i tym samym może dokładnie wskazać na dany typ alergii. W przypadku wielu uczuleń możliwe jest odczulanie z użyciem szczepionki. Podstawowym narzędziem leczenia alergii jest unikanie alergenów oraz stosowanie leków (H1-blokerów) przeciwalergicznych.