Ciekawe

Zastosowanie kamer inspekcyjnych w usługach.

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się różnego rodzaju sprzęty oraz urządzenia, które poprawiają komfort pracy instalatorów oraz konserwatorów różnego rodzaju instalacji m.in. wentylacyjnych, kominowych oraz kanalizacyjnych. Jednym z ciekawszych urządzeń jest kamera inspekcyjna.

Do czego wykorzystuje się kamery inspekcyjne?

Są to urządzenia szczególnie przydatne w wykrywaniu oraz lokalizowaniu różnych usterek w przewodach kominowych, oraz wentylacyjnych. Bardzo często z kamer tego typu korzystają też hydraulicy.

Kamera inspekcyjna pozwala na dotarcie do ciasnych miejsc m.in. wewnątrz rur kanalizacyjnych oraz w systemach wentylacyjnych. Tego typu urządzenie sprawdza się doskonale także w innych branżach np. budowlanych.

Budowa kamery inspekcyjnej

Podstawowym elementem takiego urządzenia jest oczywiście kamera zamontowana na długim i sztywnym kablu, który wprowadzamy np. do rury kanalizacyjnej. Kamera inspekcyjna składa się także z niewielkiego monitora, na którym mamy stały podgląd z kamery.

Nowoczesnej klasy kamery inspekcyjne wyposażone są w karty pamięci pozwalające na zapisanie wideo oraz zdjęć z inspekcji.

Oprogramowanie urządzenia inspekcyjnego bardzo często pozwala na wyświetlanie położenia końcówki kamery. Ułatwia to jej lokalizację oraz znalezienie usterki. Przyspiesza to pracę instalatora lub osoby zajmującej się inspekcjami przewodów kominowych.

Ciekawym urządzeniem, które możemy używać wraz z kamerą inspekcyjną, jest lokalizator. Wykorzystuje się go do odnalezienia kamery w przypadkach bardzo rozległych sieci lub instalacji kanalizacyjnych. Taki czujnik pozwala na odnalezienie kamery z dokładnością do kilku centymetrów.

Tego typu urządzenia to tylko kilka z podstawowych sprzętów wykorzystywanych przez profesjonalne firmy zajmujące się usuwaniem usterek oraz udrażnianiem instalacji wentylacyjnych i kominowych. Obecnie żaden kominiarz nie pozwoli sobie na wyjazd do klienta bez kamery inspekcyjnej z prostego powodu. Pozwala ona na przyspieszenie inspekcji oraz na łatwiejszy dostęp do trudno dostępnych miejsc. Kamery inspekcyjne pozwalają także na podniesienie jakości świadczonych usług. Stają się powoli jednym z podstawowych narzędzi w branży inspekcji trudno dostępnych miejsc.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Pascal Polska