Dom i Wnętrze

Lampy sufitowe – jakie wybrać?

Oświetlenie pełni bardzo ważną funkcję we wnętrzach, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Dzięki odpowiedniemu natężeniu, barwie oraz rozmieszczeniu światła, mieszkanie jest przytulne, klimatyczne, komfortowe w użytkowaniu. Lampy sufitowe to podstawa – jakie kupić?

Oświetlenie ogólne – żyrandole pokojowe

Oświetlenie ogólne to żyrandole pokojowe, które mają za zadanie oświetlać całe pomieszczenie. Muszą być one zatem zlokalizowane w centralnej części pokoju. Choć do niedawna w większości polskich domów czy mieszkań można było znaleźć żyrandole sklep klasyczne, obecnie lampy można kupić w różnych kształtach, kolorach oraz wzorach. Wybór oświetlenia jest ogromny i bez wątpienia można dopasować je do swoich potrzeb oraz upodobań. Jeżeli zależy nam na przykład na optycznym powiększeniu wnętrza, to dobrą opcją są lampy sklep sufitowe z transparentnymi kloszami, które będą dobrze rozpraszać jasne światło. Gdy chcemy, aby w pokoju było przede wszystkim klimatycznie i nastrojowo, lepiej zainwestować w żyrandole sklep z kloszami, które nie przepuszczają światła, mogą mieć na przykład formę zamkniętych, papierowych kul.

Lampy dopasowane do pomieszczenia

Każde pomieszczenie w domu pełni inną funkcję, dlatego ważne jest to, aby dopasować oświetlenie do czynności, jakie wykonujemy w pokojach. Lampy sklep z transparentnymi kloszami dobrze sprawdzą się w salonach, kuchniach oraz łazienkach, gdzie potrzeba dużo światła. Żyrandole z zamkniętymi kloszami, które dają delikatnie, ciepłe światło, będą dobrze wyglądać w sypialniach czy pokojach dziecięcych.

Oświetlenie dodatkowe

Oczywiście lampy sufitowe to nie wszystko, bo w każdym pomieszczeniu potrzebne są dodatkowe źródła światła np. w postaci lamp punktowych czy dekoracyjnych. Takie oświetlenie ma za zadanie doświetlać poszczególne strefy, równocześnie pełni również funkcję dekoracyjną. Za pomocą oświetlenia można kształtować wnętrze, ukryć zakamarki, którymi niekoniecznie chcemy się chwalić albo doświetlić elementy wyposażenia.

Wybór oświetlenia do domu wcale nie jest takim prostym zadaniem, jak może się wydawać. Warto dobrze zaplanować takie zakupy i dobrze przemyśleć rozmieszczenie lamp, dzięki temu zyskamy wygodę, komfort użytkowania mieszkania po zmroku. Pamiętajmy, że natężenie oraz barwę światła trzeba wybierać w zależności od potrzeb. Pokoje przeznaczone do relaksu powinny być zaopatrzone w lampy o ciepłej barwie światła, natomiast w domowych biurach lepiej sprawdzą się żarówki o zimniejszej barwie, co będzie sprzyjać skupieniu.