Ciekawe

Zalety palet plastikowych

Dzisiaj coraz częściej plastik w różnych dziedzinach życia zastępuje drewno. Podobnie jest w przypadku transportowania oraz przechowywania towarów handlowych i nie tylko. Obecnie bowiem zdecydowanie częściej natrafić można na palety z plastiku, niż z naturalnego drewna. Z czego to wynika?

Wytrzymałość drewna i plastiku

Drewno jest generalnie uważane za dosyć silny materiał, który nie tak łatwo zniszczyć. Rzeczywiście, drewnianą paletę trudno jest złamać. Niemniej jednak, palety z tworzywa sztucznego również są dzisiaj mocniejsze niż kiedyś. Ich przypadkowe złamanie nie jest takie znowu proste.

Drewniane palety natomiast mogą być czasem całkiem słabe. Jest tak wtedy, gdy zrobi się je z niskiej jakości drewna. W przeciwnym wypadku jednak świetnie radzi sobie on z uszkodzeniami mechanicznymi. Wydaje się jednak, że jest to jedyne kryterium, względem którego wyżej od palet plastikowych można ocenić te zrobione z drewna.

Uszkodzenia niemechaniczne

Oczywiście, każdy materiał może zostać zniszczony mechanicznie, ale również niemechanicznie. Jeśli chodzi o uszkodzenia tego drugiego rodzaju, w przypadku palet z plastiku dochodzi do nich rzadko. Palety z tworzywa sztucznego są również bardzo odporne na wilgoć. To ważne, gdyż nigdy nie wiadomo, w jakich warunkach odbywał będzie się transport towarów. Z tego też względu, ważne jest, aby nic niepożądanego nie działo się z paletą także pod wpływem promieni słonecznych. Palety z plastiku pozostają niewzruszone na działanie silnego słońca. Nie można jednak powiedzieć tego o paletach z drewna, które również z konfrontacji z wilgocią wychodzą przegrane.

Substancje chemiczne

Warto zauważyć, że na paletach z tworzywa sztucznego – https://www.schoellerallibert.com/pl/products/plastic-pallets/ przewozi się bardzo różne towary. Czasami są wśród nich również żrące substancje chemiczne, które na wiele materiałów działają destrukcyjnie. Drewno zwykle nie jest w stanie przetrwać w niezmienionym stanie kontaktu z jedną z takich właśnie substancji. Palety z plastiku radzą sobie w tym przypadku zdecydowanie dużo lepiej.

Waga palet

Na pewno nie bez znaczenia jest również to, ile ważą sztuczne palety. Są one nieporównywalnie lżejsze od palet z drewna. Jest to ważne przede wszystkim wtedy, gdy przewozi się na nich ciężkie towary. W takim przypadku każdy kilogram mniej to duże odciążenie.

Ponadto, zdecydowanie łatwiej zachować porządek na magazynie, jeśli palety są lekkie. Sztuczne palety bowiem można bez trudu przesunąć i posprzątać. Jeśli chodzi o palety drewniane, z racji ich większej wagi nie jest to już takie proste.