Dom i Wnętrze

Wanny prostokątne czy narożne – co wybrać?

Wanny są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki, dlatego też warto dokładnie przemyśleć swój zakup. Producenci oferują bardzo wiele modeli wanien, dzięki czemu projektując wymarzoną łazienkę, można skorzystać z wielu możliwości.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto dokładnie określić wymiary wanny i poważnie zastanowić się nad jej kształtem. Warto wziąć pod uwagę także wygodę samego siedziska oraz to, czy wybrana wanna ma wyprofilowany nagłówek. Porządna wanna powinna posiadać wgłębienie na łokcie i specjalne miejsce na kosmetyki.

Z praktycznego punktu widzenia warto pamiętać nie tylko o wygodzie, ale również o bezpieczeństwie. Dla starszych osób godne uwagi są wanny wyposażone w dno. Wielu renomowanych producentów ma w swojej ofercie sprzedażowej także dodatkowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Ciekawą propozycją mogą okazać się także wanny prostokątne z funkcją masażu.

Wanna prostokątna czy wanna owalna?

Wanny prostokątne dostępne są ze ściankami zupełnie gładkimi pionowymi albo lekko pochyłymi. Producenci oferują modele o długości od 100 do 190 cm i szerokości od 70 do 120 cm. Mniejsze wanny zazwyczaj mają siedziska, które we większych modelach są usunięte.

Jeżeli chodzi o wanny owalne to dostępne są modele wolnostojące i przyścienne. Modele tego typu przeznaczone są przede wszystkim do większych łazienek albo salonów kąpielowych. Osoby, które mają mniejsze łazienki, powinny rozejrzeć się za prostokątnymi wannami.

Jaki kolor wanny?

Wanny prostokątne tak samo zresztą jak ceramika sanitarna przeważnie jest biała. Producenci oferują modele, które mają błyszczące albo matowe powierzchnie. Coraz częściej producenci na indywidualne zamówienie klienta, mogą przygotować wanny w innych kolorach. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład wanny beżowe, seledynowe, błękitne albo szare.

Osoby, które chcą stworzyć bardzo kreatywne i nietypowe aranżacje łazienki, mogą postawić na zdecydowanie bardziej odważniejsze kolory. Mowa tutaj między innymi o wannach zielonych, granatowych albo czarnych. Warto wspomnieć o tym, że wanny prostokątne są znacznie droższe i co najważniejsze na ich przygotowanie trzeba poczekać nawet kilka tygodni.

Jedną z największych wad kolorowych wanien jest przede wszystkim to, że w razie zarysowania bardzo trudno jest umiejętnie ukryć wszelkie ubytki. Trudniej jest także znaleźć odpowiednie preparaty do pielęgnacji wanny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wanny prostokątne – https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne.