Dom i Wnętrze

W surrealistycznym ogrodzie

Cenimy obiektywizm i racjonalizm. Organizujemy naszą codzienną egzystencję na podstawie obiektywnego czasu i obiektywnej przestrzeni. Nic dziwnego, przecież w innym razie przepadlibyśmy w fantazji i zmyśleniu. Ale przecież od czasu do czasu (albo nawet częściej) każdy z nas ma wielką ochotę przenieść się właśnie do krainy zamyślenia, zmyślenia i wyobrażenia. Do miejsca, które w niesłychany sposób odrywa się od ziemi i staje się zupełnie osobną krainą – jakby stworzoną przez zwariowanego surrealistę, który zatrzymał nagle czas i rozpoczął swoje czary.

Surrealizm, przestrzeń i czas

Podziwiając obrazy surrealistyczne, odnosimy przede wszystkim wrażenie wszechogarniającej dziwności. Zwłaszcza w odniesieniu do czasu i przestrzeni, które straciły swoje zwykłe znaczenie. Stały się poetyckie, fenomenalne, jakby materialne i urzeczowione, a zarazem nad wyraz uduchowione. Wszystko wydaje się odwrócone, sprzeczne i jednocześnie takie trafne. Jak w szalonej opowieści o Alicji, która trafiła do krainy czarów.

Kraina czarów w naszych ogrodach

Taki surrealistyczny efekt warto wprowadzić do naszych ogrodów. Jak to zrobić? Klasyczne przedmioty, jak parasole ogrodowe czy meble do ogrodu, można umieścić w nowych kontekstach, nadając rzeczom i miejscom oryginalne znaczenia. Interesującym pomysłem jest tworzenie małych zakątków ogrodowych, które przypominać będą oderwane od rzeczywistości światy. Im dziwniejsze, tym lepiej. Jeśli do tych dziwnych kompozycji zechcemy wnieść odrobinę nowoczesności, to odkryjemy ją na gardenspace.pl.

Rzeźby ogrodowe

Najpełniej surrealistyczny wymiar ogrodu podkreślą rzeźby ogrodowe, takie dziwne i niejednoznaczne. Rozproszone po całym ogrodzie. Wykonane z drewna, kamienia, ale też z rozmaitych części czy staroci. Mogą to być artystyczne instalacje, które bezpośrednio nawiążą do sztuki surrealizmu.