Ciekawe

Import odzieży używanej – czy Polacy nadal wybierają second handy?

Mimo dynamicznego rozwoju popularnych sieciówek w Polsce, dla dużego grona klientów nadal najważniejszym miejscem zakupów są sklepy typu second hand. Import odzieży używanej może być więc nadal opłacalnym modelem biznesowym pod warunkiem, że klienci otrzymają dobre gatunkowo ubrania i tekstylia.

Co najchętniej kupują klienci?

Początkowo w sklepach z używaną odzieżą pojawiały się ubrania, ale również bielizna pościelowa, ręczniki czy zasłony. Obecnie w ramach importu odzieży używanej część dostawców skupia się jedynie na wybranym asortymencie, oferując np. jedynie ubrania czy przedmioty użytku codziennego, jak np. obrusy, firanki a nawet dywany.

Część dostawców skupia się natomiast na wybranych rynkach europejskich, skąd pochodzi dostarczana przez nich odzież. Za najlepszą klienci uważają odzież z Wielkiej Brytanii, krajów Beneluksu czy Niemiec. To właśnie dostawa odzieży z tego kraju umożliwia zakup prawdziwych perełek modowych w niskich cenach.

Import odzieży używanej – jakość przede wszystkim

O ile jeszcze kilka lat temu w sklepach z odzieżą używaną pojawiały się ubrania, obuwie czy tekstylia domowe o dość zróżnicowanej jakości, o tyle obecnie importerzy zwracają bardzo dużą uwagę na jakość produktów.

Sprzyja temu wstępne segregowanie odzieży używanej, jakiej dokonują dostawcy. Ubrania dobre gatunkowo, ale przede wszystkim całe i nadające się do sprzedaży, są pakowane i dostarczane do wybranych sklepów. Natomiast tekstylia drugiego gatunku, dziurawe i pobrudzone, ale nadające się do dalszego przetwarzania, wykorzystuje się na skalę przemysłową.

Na co mogą liczyć nabywcy?

W hurtowniach, specjalizujących się w oferowaniu importowanej odzieży używanej, znajdują się towary o różnej jakości, które jednocześnie dostępne są w różnych cenach.

Sklepy z odzieżą używaną wybierają droższą odzież sortowaną, która już została poddana wstępnej selekcji. Wśród takiej odzieży dostępne są jedynie ubrania, czasem także domowe tekstylia, które są uprane i po wyprasowaniu nadają się do zawieszenia na ekspozycji.

Odzież nowa i niesortowana

W hurtowniach dostępna jest także nowa odzież, która pochodzi z końcówek kolekcji ze znanych sieciówek. Cena takich ubrań jest zdecydowanie wyższa, zaś same ubrania kupowane są przez markowe butiki.

Import odzieży używanej w podstawowym znaczeniu obejmuje wszystkie produkty tekstylne, jakie przywożone są z zagranicy. Dlatego największą część produktów obejmuje odzież niesortowana, która jest najtańsza, ale jednocześnie można wśród niej znaleźć ubrania, które nie nadają się do dalszej odsprzedaży.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Angora