Ciekawe

Trudności z wywozem gruzu z bloku lub domu wielorodzinnego

Prowadząc remont mieszkania zdajemy sobie sprawę, że będziemy musieli również zorganizować wywóz gruzu z naszego lokalu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to prostym zadaniem. Wystarczy przecież zamówić kontener na gruz i wrzucić do niego wszystkie odpady. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że postawienie kontenera na posesji należącej do miasta wymaga odpowiedniego zezwolenia.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na postawienie kontenera na gruz?

W większości sytuacji kontenery na gruz i odpady są stawiane na terenie prywatnym lub należącym do wspólnoty mieszkaniowej. W pierwszym przypadku nie trzeba dopełniać żadnych formalności. W drugim trzeba powiadomić odpowiednią osobę reprezentującej wspólnotę mieszkaniową. Zdarza się jednak, że dany teren nie podlega wspólnocie, a jest własnością gminy, powiatu, województwa lub państwa. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia.

W jaki sposób uzyskać pozwolenie na postawienie kontenera?

Aby uzyskać pozwolenie dotyczące postawienie kontenera na gruz należy najpierw skontaktować się telefonicznie z odpowiednim urzędem. Podczas rozmowy trzeba przedstawić cel, w jakim chcemy zając dany pas. Warto pamiętać, że zajęcie pasa ruchu należącego do miasta nie dotyczy jedynie jezdni, ale także chodnika. Następnie trzeba wypełnić odpowiedni formularz i złożyć go w urzędzie. Szczegółowe informacje na temat formularza możecie znaleźć na stronie www.redskip.pl.

Jak długo trzeba czekać na uzyskanie pozwolenia?

Szybkość uzyskania zezwolenia jest w dużej mierze zależna od sprawności działania urzędu, w jakim złożyliśmy wniosek. Zazwyczaj czas wydania decyzji waha się od kilku do kilkunastu dni. Warto wziąć to pod uwagę i odpowiednio wcześniej złożyć stosowne dokumenty.

Ile kosztuje zezwolenie na zajęcie pasa ruchu?

W przypadku zajęcia drogi gminnej lub powiatowej opłata z tego tytułu wynosi 2-4 zł/m2/dzień postoju. Zakładając stawkę 2 zł koszt postawienia kontenera o podstawie 4×2 m(8 m2) na tydzień czasu wyniesie 112 zł. W razie postawienia kontenera bez zezwolenia kara za zajęcie pasa ruchu stanowi 10-krotność tej stawki, a więc w tym przypadku ponad 1000 zł.

Istnieje także alternatywne rozwiązanie, oferowane przez firmę Redskip, zajmującą się wywozem gruzu na terenie całego kraju. Firma może podstawić kontener pod załadunek na 45 minut. Dzięki temu można szybko pozbyć się odpadów, a jednocześnie uniknąć zbędnych formalności i opłaty za zajęcie pasa ruchu.