Ciekawe

Trawy ozdobne – sadzonki: ostatni krzyk mody?

Projektowanie i zakładanie ogrodów stało się w Polsce szalenie popularne. Posiadacze własnego kawałka terenu nie zadowalają się już równo przystrzyżoną murawą czy kilkoma rabatami. W kręgu zainteresowań znalazły się modne, pełne stylu i wdzięku ogrodowe aranżacje zieleni. Za ich wyjątkowość odpowiadają między innymi trawy ozdobne. Sadzonki tych roślin biją w naszym kraju rekordy popularności…

 

Trawy ozdobne – sadzonki z potencjałem?

 

Trawy ozdobne czy też trawy dekoracyjne do ogrodu zyskały wysoki status relatywnie niedawno. Wraz z popularyzacją ogrodów w stylu minimal, pełnym elementów dzikich i naturalnych, zaczęto szukać roślinności, która ten element nietkniętego ludzką stopą krajobrazu przeniesie na nasze podwórko. Strzałem w dziesiątkę okazały się wysokie trawy ozdobne. Sadzonki takie jak miskanty, turzyce czy trzcinniki wypełniły wolną przestrzeń w modnych ogrodach. Wspaniale korespondują one z elementami drewna i nowoczesną bryłą architektoniczną. Rosną szybko, wymagają niewiele pielęgnacji, a przy tym są sadzonki traw ozdobnych są niedrogie i łatwo dostępne. Wiele z modnych dziś odmian znajdziemy w Internecie (patrz trawy ozdobne sklep internetowy www.grodowymlyn.pl).

 

Trawy ozdobne – sadzonki, które warto włączyć do swojego projektu zieleni?

 

Jest kilka popularnych gatunków. Jeśli celujemy w bujne, ale niewysokie kępy, które wypełnią nam wolną przestrzeń pod drzewami, wokół ścieżek czy płotów, warto wybrać kostrzewy. Sadzonki tych traw ozdobnych mają bardzo uniwersalną estetykę, to jest zarówno ich plus jak i minus. Nie stanowią raczej samodzielnej dekoracji, ale jako dodatek sprawdzają się wybornie.

 

Godne polecenia wysokie trawy ozdobne? Sadzonki miskantów będą w sam raz. To okazałe trawy ogrodowe, sięgające nawet kilku metrów. Warto sadzić je w otoczeniu oczek wodnych, ale także jako formę żywopłotu czy też ładnego, dzikiego tła dla nasadzeń dekoracyjnych. Ozdobne trawy tego gatunku wymagają jednakże sporej wolnej przestrzeni więc to propozycja dla posiadaczy dużych działek.

 

Ładne trawy ogrodowe to także turzyce. Sadzonki świetnie pasują do nowoczesnych ogrodów, które stylizowane są na dziki teren moczarów. Po czym poznać te trawy ozdobne? Sadzonki turzycy mają szeroki i niski pokrój oraz bardzo charakterystyczną dla siebie kolorystykę liści. Ciekawa trawa ozdobna, bardzo w Polsce popularna to także trzcinnik. To typowe sadzonki traw ozdobnych z okolic stawów i jezior.

 

Gdzie kupić trawy ozdobne? Sadzonki polecamy zamawiać w polskich sklepach, które same produkują rośliny, nie ściągają ich zza granicy. Mamy wówczas gwarancję, że będą to sadzonki świeże, zaś czas dostawy na tyle krótki, że trawa ozdobna nie zostanie uszkodzona. Warto zajrzeć np. na OgrodowyMlyn.pl.