Ciekawe

Szkolenia AFF – kto może wziąć udział, jak się przygotować i co dalej

Szkolenia AFF to nic innego jak nauka skakania ze spadochronem. Kursy takie odbywają się w specjalnych strefach znajdujących się na lotniskach. Wystarczy nawet tylko jeden weekend, by ukończyć kurs. Kto może wziąć w nim udział i czy trzeba się specjalnie przygotować? Co dalej po szkoleniu?

Kto może wziąć udział w szkoleniach AFF

Udział w szkoleniach skoków ze spadochronem może wziąć niemal każdy. Niemal, bo jest jednak wymóg dotyczący wagi, która nie może przekraczać 100 kg. Dodatkowym atutem będzie kondycja i sprawność fizyczna.

Nie ma przepisów określających wiek chętnego, jednak chętni powinni mieć skończone 16 lat. Mile widziane są osoby, które odbyły trening w tunelu aerodynamicznym. Skoków nie powinni wykonywać ludzie mający problemy z sercem czy niewydolność oddechową.

Jak się przygotować na szkolenie AFF

Szkolenia AFF nie wymagają specjalnego przygotowania organizmu. Nie ma również wymogu przeprowadzania badań lekarskich. Przed rozpoczęciem szkolenia należy się zarejestrować. Do tego celu potrzebny będzie dowód osobisty lub paszport oraz niezbędne dane, takie jak wzrost, waga, obywatelstwo i dane kontaktowe osoby, która zostanie powiadomiona w razie wypadku. Należy również wykupić obowiązkowe ubezpieczenie kosztujące ok.100 zł.

Organizatorzy szkoleń zapewniają cały ekwipunek, począwszy od kombinezonu, kasku, googli, na samym spadochronie skończywszy. Sprzęt wliczony jest w pełny koszt kursu. Samemu należy zadbać jedynie o dopasowane, sportowe obuwie. Ostatnia rzecz to opłacenie kursu. Organizatorzy zazwyczaj wymagają opłacenia wcześniej zaliczki w wysokości kilkuset złotych.

Co dalej, po szkoleniu

Po ukończonym szkoleniu można wykonywać skoki samodzielnie, ale tylko w strefie organizatora kursu. Do 50 skoku nadal ma się status ucznia-skoczka i wykonuje skoki pod nadzorem instruktora. Po 50 skoku można przystąpić do egzaminu państwowego na świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego.

Posiadając świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego, można skakać samodzielnie już w każdym miejscu na świecie. Można też uzyskać licencję zagraniczną.

Przejście szkolenia jest niezbędne, by móc skakać samodzielnie i stać się zawodowym skoczkiem spadochronowym. Szkolenia AFF są dość kosztowne, ale za to szybkie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy