Dzieła sztuki – jak dbać o to, co najcenniejsze?
Wiele rodzin posiada wspaniałe, cenne przedmioty. Przez pokolenia przechodzą z rąk do rąk. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o to, by były z nami jak najdłużej.
Konserwacja dzieł sztuki – na czym polega?
Zawód osoby zajmującej się renowacją doniosłych z punktu widzenia literatury i sztuki przedmiotów, zdobywa się latami. Jeśli oczekujemy pomocy od prawdziwego fachowca, powinniśmy oczekiwać, że będzie legitymował się solidnym wykształceniem. Takie można zdobyć na najbardziej prestiżowych uczelniach, które selektywnie wybierają kandydatów do tak ważnej dziedziny życia społecznego, jaką jest konserwacja dzieł sztuki.
Teoria to jednak nie wszystko. Tu zdobyć można solidne podstawy ku temu, by mieć rzetelny warsztat. Jest on związany z wiedzą z zakresu historii, architektury, czy też nawet filozofii. Przyszły absolwent uczelni dającej uprawnienia do wykonywania tak elitarnego zawodu musi mieć olbrzymie zamiłowanie w kierunku sztuki.
Jak dbać o dzieła sztuki?
Jeśli posiadamy wartościowe obrazy, czy też rzeźby, powinniśmy się z nimi obchodzić niezwykle ostrożnie. Mowa tu o codziennym użytkowaniu. Niektóre przedmioty z samego założenia są skazane na eksploatację, która ujemnie wpływa na ich kondycję. Mowa tu na przykład o meblach.
Warto jednak wiedzieć, że drewniane, metalowe, czy też murowane elementy można zakonserwować na wypadek zbytniego zniszczenia. Tu jednak trzeba pochylić się nad znalezieniem odpowiedniego fachowca. Taka osoba najczęściej jest w naszym otoczeniu, jeśli mamy znajomych, którzy pasjonują się kolekcjonowaniem dzieł sztuki.
Po czym poznać odpowiedniego fachowca?
Idealna osoba to taka, która posiada dobrą opinię w świecie dzieł sztuki. Tu zaś najlepiej orientują się pasjonaci, którymi są sami właściciele. Jeśli posiadają szczególnie cenne eksponaty – będą dla nas olbrzymim źródłem wiedzy. Takie osoby mają najczęściej cenne doświadczenie na ten temat. Mają oni wiele cennych uwag, które pomogą nam zaoszczędzić zarówno czas, jak też i pieniądze.
Zanim jednak zdecydujemy się na współpracę z konserwatorem, dobrze jest zorientować się odnośnie kosztów. Najprawdopodobniej to sam fachowiec będzie w stanie udzielić nam cennych informacji. Czasem może się okazać, że lepiej poczekać z pracami, lub też sprzedać drogocenny przedmiot. Najważniejsze w sztuce jest bowiem to, by dawała ona radość całej społeczności.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków