Turystyka

Szczyrk zaprasza wszystkich nie tylko zimą

Okres zimowej laby już za chwile się zacznie. Kto chce zażyć uciech związanych białą porą roku i feriami powinien zastanowić się nad odpoczynkiem w górach. Całą południową granicę o długości ponad tysiąc trzystu kilometrów zajmują góry o różnej wysokości.

1. Jaką miejscowość odwiedzić?

Godnym polecenia miejscem jest znajdujący się w województwie Ślaskim i położony w okręgu bielskim ponad pięciotysięczny Szczyrk. Wybierając się w góry, to właśnie w Szczyrku można znaleźć najlepsze miejsca na noc przy stoku.

Miasto ma charakter typowo turystyczno- wypoczynkowy. Zimą zjeżdżają do miasteczka tłumy turystów. Bazę hotelową ma dobrze rozwiniętą niewielki Szczyrk Kwatery prywatne i pensjonaty znajdują się tu co krok. Dobrze rozwinięta baza turystyczna zachęca do spędzenia czasu w tej uroczej górskiej miejscowości. Przez określenie baza turystyczna trzeba rozumieć całość infrastruktury współpracującej przy obsłudze ruchu turystycznego, którą przyjmuje na swe barki Szczyrk noclegi przy stoku i w jego pobliżu nie są czymś wyjętym z bajki. Dla turystów liczy się przecież odległość do miejsca zakwaterowania. Wielu mieszkańców nawet doraźnie oferuje w Szczyrku pokoje do wynajęcia.

2. Stacje narciarskie i inne obiekty turystyczne

— Ośrodek Przygotowań Olimpijskich na zboczach Skrzycznego należący do COS — Szczyrk Kwatery prywatne położone wokół ośrodka wspomagają czynnie prace sekcji hotelowej obiektu.

— Kolejnym obiektem jest Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko na Małym Skrzycznem z trasami dla narciarzy Bieńkula i Golgota.

— Na przełęczy Salmopolskiej znajduje się znany kompleks narciarski, z którego roztacza się piękny widok na Szczyrk Kwatera prywatna położona w zasięgu przełęczy kusi bliskością dwóch wyciągów. Orczykowym o długości 300 m i talerzowym, nieco krótszym.

— Miejscowość znana jest też z jaskiń lodowych. Po jednej w Klimczoku, Malinowska i na przełęczy Salmopolskiej, gdzie kończy się Szczyrk Noclegi przy stoku położonym w pobliżu dodatkowych atrakcji są niezwykle atrakcyjne.— Kolej na coś dla miłośników skoków narciarskich. Kompleks skoczni Skalite daje możliwość urozmaicenia pobytu w miejscowości Szczyrk Na noclegach przy stoku, a tym bardziej w zasięgu wybranej dyscypliny, nikogo nie trzeba długo namawiać. To jest po prostu wygodne.

— Istnieją na terenie miejscowości i terenów okolicznych obiekty sportowe dla początkujących narciarzy. Wyciągi i łagodnie nachylone trasy oferuje Kaimówka.