Ciekawe

Jaki podatek zapłacisz od spadku?

Śmierć bliskiej osoby, krewnego czy przyjaciela zawsze jest przeżyciem trudnym i traumatycznym. Jeśli jednak zostaliśmy uwzględnieni w testamencie, gorycz rozstania może osłodzić spadek. Zobacz, jaki podatek wiąże się z przyjęciem spadku od najbliższej rodziny, żony i przyjaciół.

Nabywanie majątku

Nabywanie majątku w wyniku otrzymania spadku odbywa się co prawda bez konieczności zapłacenia jego wartości, ale wiąże się niestety z podatkiem, który trzeba przekazać fiskusowi. Sytuacja związana z regulacjami wynikającymi z prawa spadkowego jest płynna i ulega zmianom, dlatego warto ją monitorować. Można to zrobić w łatwy sposób, wpisując do wyszukiwarki internetowej na przykład frazę: „prawo spadkowe Kraków”, a wtedy będziemy mogli zapoznać się z aktualnymi przepisami, które regulują tę kwestię. Dobra wiadomość dla najbliższych krewnych zmarłego jest taka, że podatek od spadku ich nie dotyczy, więc przyjęcie korzyści majątkowej po zmarłym nie wiąże się dla nich z żadnymi kosztami.

Kogo jednak możemy nazwać najbliższymi krewnymi zmarłego?

Są to osoby należące do tak zwanej I grupy podatkowej. Znajdują się w niej: małżonek/małżonka, zstępni czyli dzieci i wnuki, wstępni czyli rodzice i dziadkowie, a także pasierb, rodzeństwo, macocha i ojczym. Część osób należących do I grupy podatkowej jest jednak obciążana podatkiem od spadku. Są to: zięć, synowa i teściowe spadkodawcy.

Wysokość podatku jest wyliczana na podstawie wartości spadku, a dokładnie regulacje dotyczące tej kwestii zawiera prawo podatkowe Kraków, Warszawa czy inne miasta w Polsce są pełne prawników, którzy pomogą w przejściu przez formalności z tym związane. Co do zasady, wysokość podatku obliczana jest na podstawie nadwyżki od kwoty wolnej od podatku. Dla I grupy podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 9 637 zł, a jeśli wartość darowizny otrzymanej w spadku jest większa, musimy zapłacić podatek. Dokładną kwotę podatku wylicza Urząd Skarbowy na podstawie wartości opodatkowania przekazanej mu przez spadkobiercę.