Technologia

System SCADA – najważniejsze informacje

Na początku, kiedy mamy kilka maszyn na krzyż, praktycznie da się kontrolować ich pracę be konieczności posiadania żadnego systemu. Niemniej jednak, kiedy fabryka się rozrasta, pojawiają się kolejne maszyny, kolejne linie produkcyjne, trzeba wprowadzić coś, co niejako zespoli wszystkie maszyny w jedno i przetłumaczy ich język,

System SCADA – doskonałe rozwiązanie

Takim właśnie systemem będzie system SCADA. Jest to skrót do Supervisiory Control and Data Acquisition. Innymi słowy jest to system przeznaczony specjalnie do nadzoru, sterowania i zbierania danych z poszczególnych maszyn. Najczęściej przybiera on formę systemu komputerowego, czyli jest to komputer PC i oprogramowanie.

Na czym polega jego zadanie? Przede wszystkim taki system SCADA monitoruje oraz dokonuje parametryzacji poszczególnych maszyn w firmie – to jego najważniejsza funkcja. Jak to wygląda? Otóż do systemu SCADA podłączone jest praktycznie każde urządzenie, a konkretniej odbiorniki odbierające informacje o parametrach pracy tych urządzeń.

Zalety i funkcje programu SCADA

Otrzymując informacje od każdej maszyny, system SCADA przekształca je na język nasz, zrozumiałe dla nas cyfry i słowa. Warto dodać, że inżynier pracując z systemem SCADA może ustawić, jakie powinny być bezpieczne parametry dla każdej z maszyn oraz – co ciekawe- jakie powinny one być przy połączeniu danych maszyn. System to wszystko monitoruje i w razie czego może uruchomić alarm albo zarządzić inne czynności np. wyłączenie danego odcinka produkcji.

Jednak to nie wszystko – taki system SCADA także doskonale radzi sobie z archiwizacją danych i przekształcaniem je w konkretne wykresy i raporty. To daje nam informacje o działaniu poszczególnych maszyn, co trzeba by było wymienić, naprawić itp.

Zamówienie sytemu SCADA

Jak zatem widać – system SCADA będzie stanowił cenną pomoc w praktycznie każdym przedsiębiorstwie. Jak jednak go zamówić? Otóż przede wszystkim należy w tym celu skontaktować się z odpowiednią firmą, która zajmuje się sprzedażą i wdrożeniem SCADA do firmy. No właśnie – trzeba tu mieć na uwadze jeszcze, że system ten wymaga pewnego wdrożenia, a co za tym idzie czasu.

Część osób zapewne także zapyta, dlaczego nie wystarczy system HMI czyli Human Machine Interface? Otóż generalnie w malutkich firmach i przedsiębiorstwach wystarczy HMI , który po prostu odbiera parametry maszyn i umożliwia zarządzanie nimi. Niestety jednak w większych przedsiębiorstwach, fabrykach czy centrach produkcji konieczna jest instalacja systemu nadrzędnego, jakim jest system SCADA.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec