Zdrowie i Uroda

Niepłodność i jej leczenie

Niepłodność to problem, z którym boryka się wiele par. Medycyna w tym zakresie wciąż się rozwija, dlatego można skorzystać z wielu metod leczenia. Czym odznacza się leczenie niepłodności? Jakie są najczęściej stosowane metody w tym przypadku? Czy tryb życia także ma znaczenie w trakcie starania się o dziecko?

Klinika leczenia niepłodności

Jeśli w ciągu roku, mimo wielu starań, nie udało nam się zajść w ciąże, powinniśmy odwiedzić klinikę leczenia niepłodności. Młode pary mogą jeszcze z tym poczekać, natomiast osoby po trzydziestce nie powinny zwlekać – im szybsza diagnoza, tym skuteczniejsze leczenie. Klinika leczenia niepłodności skieruje kobietę i mężczyznę do danego specjalisty, który dokona diagnozy i wskaże możliwe etapy leczenia.

Leczenie niepłodności

Leczenie bezpłodności dotyczy obojga partnerów. Każdy z nich musi przejść specjalne badania, które wpłyną na dalszy proces leczenia.U mężczyzn wykonuje się badanie nasienia, u kobiet na początku stosuje się badanie ginekologiczne. Później lekarz zleca szereg innych badań, które są konieczne w celu dalszych działań.

Metody leczenia

Metody leczenia są dobrane do każdego pacjenta indywidualnie. Najbardziej znanymi metodami są; indukcja owulacji, zapłodnienie pozaustrojowe, leczenie operacyjne, inseminacja domaciczna. Czasami lekarz zaleca środki farmakologiczne lub leczenie hormonalne. Dobór metody zależy głównie od przyczyn bezpłodności, a także od wyników badań. Leczenie niepłodności może być w pełni skuteczne, o czym warto pamiętać.

Tryb życia

Często okazuje się, że naszej płodności szkodzi tryb życia. Warto podkreślić, że palenie papierosów i nadużywanie używek może obniżać płodność, o czym nie każdy z nas wie. W procesie starania się o dziecko pomocne jest zatem unikanie sytuacji stresujących, odpoczynek, utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, zażywanie witamin i stosowanie różnorodnej diety. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, pracujemy w trudnych warunkach, czy mężczyzna przegrzewa jądra, wtedy także może dojść d kłopotów z zajściem w ciąże. Często drobna zmiana trybu życia i nawyków może zdziałać bardzo wiele.Zadbajmy zatem o aktywne formy wypoczynku, dietę bogatą w owoce i warzywa, spożywanie niewielkiej ilości tłuszczu. Mężczyzna ponadto powinien spożywać witaminy C, A, E i cynk, które poprawiają jakość nasienia.