Ciekawe

Stylowo na rowerze

W miastach częściej niż zwykle korzysta się z rowerów. Ten środek lokomocji jest bezpieczny dla środowiska i niekiedy znacznie wygodniejszy. Chętnie sięgają po niego kobiety – dla pań produkowane są specjalne, lżejsze modele rowerów miejskich.

„Damski” styl

Panie korzystają z rowerów miejskich do codziennych zadań typu zrobienie zakupów lub dotarcie do miejsca pracy. Przeznaczone dla nich pojazdy prezentują się modnie i stylowo, są lżejsze i mają kolorowe akcenty – seledynowe, niebieskie, różowe itd. Linia tych rowerów nasuwa skojarzenia z lekkością, nowoczesnością, delikatnością, co zresztą przeważnie wynika z zamierzeń producenta. Rowery miejskie nie są jednak gorsze od innych rodzajów pojazdów dwukołowych, po prostu ich specyfika jest inna. „W akcji” okazują się zwrotne i wytrzymałe, nieźle radzą sobie z różnymi modyfikacjami terenu, można je wykorzystywać równie dobrze poza miastem, na drogach pokrytych asfaltem, szutrem itd.

Wygodnie

Jeśli miasto posiada stosowną infrastrukturę, jazda rowerem opłaca się znacznie bardziej niż np. korzystanie z własnego auta, zwłaszcza w godzinach szczytu. Podczas gdy auta stoją w korkach i przejazd jest utrudniony, dzięki wykorzystaniu roweru można ominąć wszystkie przeszkody i po prostu pojechać dalej. Rower miejski porusza się po specjalnych trasach, jest też o wiele zwinniejszy i oczywiście mniejszy od przeciętnego auta. W większości miast funkcjonują np. ścieżki rowerowe. Znajdują się one obok chodników przeznaczonych dla pieszych, lub też bliżej szosy, często bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń czy ogrodzenia. Najważniejszym problemem staje się wtedy konieczność pilnowania swojej części trasy przez wszystkich użytkowników drogi.

Styl rowerzysty

W dużych miastach osoby stale korzystające z rowerów miejskich rozwijają specyficzny styl. Ubierają się stosownie do pogody, ale bardziej asekuracyjnie; nieco zawadiacko, ale też modnie. Niekiedy noszą okulary i inne akcesoria nakazujące powiązywanie ich z grupą tzw. hipsterów. Producenci jednośladów, obserwując styl użytkowników tych pojazdów, czasami wypuszczają rowery miejskie z dodatkowymi klimatycznymi elementami, np. przednim koszem vintage lub siodełkiem w drobną kratkę przypominającą nieco najmodniejszy szkocki wzór. Takie elementy nie są zbyt prowokacyjne, a jedynie delikatnie podkreślają wyjątkowość danego modelu. Pojawiają się na rowerach miejskich przeznaczonych i dla mężczyzn, i dla kobiet. Kupując taki pojazd, można dobrać odzież czy dodatki pasujące do określonego deseniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie agasport.com.pl/