Ciekawe

Sprawa rozwodowa – jak podejść do niej na chłodno?

Współcześnie sądy mają sporo pracy – rosnąca ilość spraw rozwodowych to jedynie kropla w morzu licznych problemów, z którymi do sądu idą obywatele. Faktem jest jednak, że to rozwody budzą najwięcej emocji. Jak przygotować się do sądowej batalii? Co powinniśmy wiedzieć wcześniej?

Kiedy zapada decyzja o rozwodzie?

Decyzja o rozwodzie najczęściej dojrzewa kilka miesięcy czy nawet lat. Przyczyną mogą być różnice nie do pogodzenia, ale także brak uczucia, wypalenie w związku, nowe zobowiązania wobec innego partnera. Wiele małżeństw rozpada się w trakcie pierwszych 3 lat od zawarcia małżeństwa – psychologowie często podkreślają, że młode pary nie do końca zdają sobie sprawę z faktu, jak działa małżeństwo i relacja dwojga ludzi z nim.

Decydując się na rozwód konieczne jest złożenie w sądzie papierów rozwodowych – takie papiery muszą trafić zarówno przed sąd, jak i wcześniej do współmałżonka. Proces wyznaczania terminu rozprawy może trwać kilka tygodni. Proces rozwodowy może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy – wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy oraz tego, czy małżonkowie są w stanie dogadać się w sądzie. Sąd może zlecić mediacje – jest to proces ułatwiający podział majątku przy pomocy doświadczonego mediatora – mówi adwokat adwokat-katowice.info.pl.

Kiedy potrzebny jest prawnik?

Pomoc prawnika może okazać się niezbędna, kiedy sprawa rozwodowa przedłuża się. Doświadczony prawnik przede wszystkim będzie chciał poznać naszą sytuację, na chłodno i z dystansem oceni stan małżeństwa. Określi on również nasze szanse przed sądem i zaproponuje konkretną linię walki o swoje prawa. Zadaniem adwokata jest przede wszystkim reprezentowanie klienta przed sądem, składanie wniosków w jego imieniu i dbanie o jego dobre interesy. Adwokat może także uchronić nas przed podejmowaniem pochopnych kroków, które mogłyby zadziałać na naszą niekorzyść w świetle prawa.