Jak właściwie dbać o zęby?
Problemy z uzębieniem to nie tylko ból i brzydki zapach z ust. Nieleczone zęby mogą przyczynić się do powstawania chorób płuc, bólów głowy, zapalenia mięśnia sercowego, nerek, a nawet do sepsy. Zaniedbane uzębienie odbiera również pewność siebie, gdyż śnieżnobiały uśmiech to wizytówka, szczególnie kiedy np. w pracy mamy ciągły kontakt z drugim człowiekiem.
Prawidłowa higiena
Podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej jest prawidłowa higiena. Niby wszyscy wiedzą, na czym ona polega, ale wszyscy popełniamy jakieś małe grzeszki. Na początek powinniśmy dokładnie wynitkować zęby, czyli za pomocą nici dentystycznych usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Każdą przestrzeń czyścimy czystym kawałkiem nitki. Następnie należy szczotkować zęby przez trzy minuty, nie zapominając również o wewnętrznej stronie policzków i języku. Na koniec należy wypłukać jamę ustną specjalnym płynem. Do dyspozycji mamy także irygatory, które są szczególnie przydatne osobom ze skłonnościami do tworzenia się kieszeni dziąsłowych.
Częste wizyty u dentysty
Regularne wizyty u dentysty pozwolą zauważyć małe ubytki, które dość łatwo jest wyleczyć. Im częściej będziemy kontrolować stan swojego uzębienia, tym mniej agresywne będą metody leczenia. Dentysta pomoże również w walce z takimi schorzeniami jak zapalenie dziąseł, paradontoza czy afty. Zapalenie dziąseł przytrafia się nam szczególnie często i wynika z nieprawidłowego czyszczenia zębów. Powodem może być zbyt twarda szczoteczka bądź niedokładne szczotkowanie. Przewlekłe zapalenie dziąseł może doprowadzić do paradontozy, a nawet do utraty zęba.
Wady zgryzu
Proste białe zęby wyglądają nie tylko ładnie. Pozwalają się łatwo czyścić i nie dają dodatkowych objawów. Kiedy mamy wadę zgryzu, często dokładne wyszczotkowanie zębów jest wręcz niemożliwe, co sprzyja powstawaniu próchnicy. Dodatkowo krzywe zęby mogą być przyczyną migreny, problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, stawami skroniowo-rzuchwowymi, a nawet z trawieniem pokarmów. Leczenie ortodontyczne najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, u dzieci, wtedy przebiega ono dużo sprawniej.