Zdrowie i Uroda

Co pomaga nam poprawić kondycje stawów?

Stawy powinny wystarczyć nam na całe życie. Kiedy mamy jakiś trzydzieści, czy czterdzieści lat, a one już zaczynają boleć, powinna się nam zapalić czerwona lampka. To najprawdopodobniej ostatni dzwonek, aby zakasać rękawy i pomóc się im zregenerować. Im wcześniej zareagujemy, tym niej będziemy mieli do zrobienia.

Stawy bolą, bo dochodzi do degeneracji chrząstki stawowej lub do tworzenia się tzw. dziobów, czyli osteofitów, które tworzą się zazwyczaj na krawędziach panewek stawowych. Zazwyczaj dzieje się tak, ponieważ stawy są przeciążone i pracują w nieprawidłowym wzorcu.

 

Jak sobie pomóc?

W zależności od zaawansowania zmian można sobie pomoc w różny sposób. Oto kilka z nich:

  1. Ćwiczenia fizyczne – wzmacniają mięśnie wokół stawów i poprawiają wytrzymałość całego aparatu więzadłowego trzymającego staw w ryzach. Do tego ćwiczenia stymulują chrząstkę do produkcji mazi stawowej, która zabezpiecza chrząstkę przed ścieraniem i powstawaniem stanu zapalnego.
  2. Rozciąganie – ćwiczenia rozciągające powinny być elementem każdej jednostki treningowej. Zapewniają one elastyczność mięśni, więzadeł i torebki stawowej. Dzięki temu staw porusza się po odpowiednim torze, co zapobiega uszkodzeniom.
  3. Ergonomiczna praca – każdy rodzaj pracy – czy to stojąca, czy siedząca może być szkodliwa dla naszych stawów. Dzieje się tak, ponieważ to utrzymywanie przez długi czas tej samej pozycji nadwyręża cały układ ruchu. Najlepszym sposobem jest zmiana pozycji co około 45 minut. W niektórych firmach, w których wykonywana jest praca biurowa, możemy spotkać się z biurkami, przy których można pracować na stojąco i siedząco.
  4. Prawidłowa dieta – nie bez znaczenia jest również prawidłowa dieta. Z jednej strony chodzi o wagę, ponieważ stawy osób z nadwagą uszkadzają się szybciej, z drugiej ważne jest dostarczenie organizmowi składników odżywczych ważnych dla stawów takich jak np. kolagen.
  5. Zabiegi rehabilitacyjne, masaże – zarówno dla osób, które cierpią na ból stawów, a także tych, które ciągle wystawiają swoje stawy na próbę, czyli sportowców fizjoterapia oferuje wiele rozwiązań. Mogą oni korzystać z masaży, fizykoterapii kinezyterapii dostępnej w wielu ośrodkach rehabilitacyjnych.
  6. Suplementy – środki farmakologiczne, które mogą pomóc poprawić stan naszych stawów, zawierają zazwyczaj glukozaminę i witaminy. Są to np. Artresan, Collaflex, Artrostwav.