Dom i Wnętrze

Sosna bonsai – jak wprowadzić ją do swojego ogrodu?

Efektowne drzewka bonsai zagościły na dobre również w Polsce. Dzisiaj można zobaczyć je zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodach. Jak wprowadzić sosnę bonsai do ogrodu, by stanowiła jego niezwykłą ozdobę?

Kiedy warto wybrać sosnę bonsai?

Bonsai jest sztuką formowania drzew o wielowiekowej tradycji, która wywodzi się z Japonii. Dzięki niej powstają przepiękne kompozycje roślinne, które przyciągają uwagę swoim misternym wyglądem miniaturowych drzewek.

Roślina jak sosna bonsai jest obecnie bardzo często wybierana w celu przygotowania takiej kompozycji. O jej powodzeniu decyduje nie tylko efektowny pokrój, ale również prosta pielęgnacja i wysoka odporność na czynniki zewnętrzne. Z tego względu bardzo dobrze będzie nadawać się też dla początkujących ogrodników. Najczęściej stosuje się sosnę drobnokwiatową, lecz można wykorzystać również inne jej odmiany.

Formowane sosny bonsai pięknie wyglądają w ogrodach o różnych stylach. Najczęściej stanowią one uzupełnienie ogrodów orientalnych, lecz również można zastosować je w ogrodach nowoczesnych, skandynawskich czy minimalistycznych.

Bonsai z sosny – w donicy i w gruncie

W ogrodzie sosna bonsai może zagościć w różnych miejscach, więc przed jej zakupieniem warto zastanowić się, gdzie będzie pasować najlepiej.

Obecnie można zdecydować się na wygodne w przenoszeniu sosny bonsai w donicach. Dzięki temu, że znajdują się w pojemniku, można bez problemów zmieniać ich ustawienie, a także wnosić do wnętrza. Dekoracyjna donica może nadać sośnie przepiękny wygląd.

Drugim rozwiązaniem jest zasadzenie sosny bonsai w gruncie. W tym przypadku zwykle wybierane są nieco większe okazy, a sosna sadzona jest w reprezentacyjnym miejscu, na przykład przy wejściu do domu albo przy tarasie.

Jak zastosować sosnę bonsai w ogrodzie?

Aby sosna do przygotowania bonsai zagościła w ogrodzie, można zdecydować się na zakup gotowego, formowanego drzewka lub rozpocząć jego uprawę z nasion.

Pierwsza opcja jest najprostsza, ponieważ sosnę można zakupić od razu jako dociętą i w wybranej wysokości. Każdy okaz przeznaczony na sprzedaż jest inny. Nie tylko jest to bardzo wygodna propozycja, ale również jest ona doskonała dla początkujących. Dodatkowo piękne bonsai może zagościć w ogrodzie bez czekania, aż uzyska oczekiwaną wysokość.

Drugim rozwiązaniem jest uprawa bonsai z nasiona. W tym przypadku wymagana jest odpowiednia pielęgnacja, a także czas, dlatego też jest to propozycja do osób cierpliwych, które chcą spróbować własnych sił w formowaniu różnych stylów bonsai.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.