Ranking smoczków
Trudno wyobrazić sobie współczesne dziecko, które w którymś momencie swojego rozwoju nie ma w buzi smoczka. Chociaż pediatrzy przestrzegają przed nadmiernym przyzwyczajeniem maluszka do smoczka, to jako rodzice chętnie z nich korzystamy. Smoczek pozwala dziecku zasnąć, a zmęczonej karmieniem mamie – odpocząć. A skoro już tak jest, to pytanie, które smoczki są dla naszych pociech najlepsze, jest wręcz naturalne.
Smoczek lateksowy czy silikonowy?
Najczęściej spotykane na rynku smoczki są wykonane z silikonu, albo z lateksu czy kauczuku. Co różni te materiały? Silikon jest bezwonny i nie ma smaku, dzięki temu prawdopodobnie łatwiej będzie oduczyć dziecko jego ssania, gdy przyjdzie na to pora. Przyjmuje się, iż młody człowiek nie powinien używać smoczka po 18. miesiącu życia. A ponieważ smoczki silikonowe lub kauczukowe mają specyficzny smak, przyzwyczajone dziecko może marudzić, gdy zdecydujemy o odstawieniu smoczka na stałe. Wydaje się więc, że silikon, choć bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne, jest lepszym wyborem pod względem wychowawczym. A do tego dziecko może mieć alergię na lateks, dlatego musimy obserwować jego reakcje podczas użytkowania konkretnego modelu.
Czy kształt smoczka jest ważny?
Pozornie wszystkie smoczki mogą wydawać się identyczne, tym niemniej musimy zwrócić uwagę na to, jak faktycznie wyglądają. Za najlepsze uważa się te, które przypominają kobiecą brodawkę. Dlaczego? Taki kształt, zwany czasem ortodontycznym, wspiera naturalny rozwój żuchwy dziecka, pozytywnie wpływa na dziąsła i zapobiega wadom. Kolejnym popularnym kształtem jest tzw. wisienka. Gumka takiego smoczka jest węższa u tarczy i rozszerza się ku końcówce. Tarcza natomiast jest tak wyprofilowana, iż nie ma znaczenia, którą stroną dziecko ma smoczka w buzi. Podobnie w wypadku smoczka symetrycznego, w którym obie strony gumki są jednakowe. Jednak musimy pamiętać o tym, iż rady ekspertów to jedno, a preferencje dziecka, to zupełnie inna historia. Niejednokrotnie rodzice, mimo szczerych chęci, nie są w stanie przekonać dziecka do “najzdrowszego” smoczka, gdyż te po prostu go wypluwa.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Aby zakup smoczka nie okazał się niewypałem, przyjrzyjmy się również jego tarczy. Szczególnie ważny jest jej profil, ale także ewentualne wypustki czy otwory. Ich obecność zazwyczaj niweluje podrażnienia okolic ust, które występują, gdy dziecko zbyt długo ma w buzi smoczka. A poza tym – rozmiar. Standardowo producenci oferują smoczki w dwóch rozmiarach, dla maluszków w wieku do 6 miesięcy, oraz od 6 do 18 miesięcy. Tu na szczęście wybór jest jasny.
Najlepsze szczoteczki i gryzaki znajdziesz na https://www.profimed.com/zeby-smoczki-i-gryzaki-c1602