Ciekawe

Pierwsza jazda konna: jak się przygotować?

Jazda konna jest coraz popularniejszym, wyjątkowym sportem, którego uprawianie przynosi organizmowi ogrom korzyści. Kontakt z koniem kojąco działa również na nasz umysł: uspokaja, relaksuje, uczy empatii. Co ważne, swoją przygodę z jazdą konną może zacząć każda osoba, bez względu na wiek i kondycję. Dla wszystkich osób planujących swoją pierwszą wizytę w stadninie przygotowaliśmy kilka rad. Jak przygotować się do rozpoczęcia przygody z nowym sportem? Sprawdź!

Kask na konia:  bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jeźdźcy ubrani w stylowe, kosztowne bryczesy, oficerki, specjalne kamizelki i rękawiczki bez wątpienia prezentują się imponująco i profesjonalnie. Jednak warto mieć świadomość, że skompletowanie pełnego ekwipunku jest niezwykle kosztowne. Początkujący jeździec nie ma pewności, czy jazda konna zainteresuje go na tyle, aby inwestować w drogie ubrania i dodatki, dlatego nie warto już na samym początku kupować profesjonalnego ubioru. Na pierwszą jazdę ubierz się swobodnie i wygodnie. Spodnie dresowe z wąskimi nogawkami, legginsy bez szwów po wewnętrznej stronie i buty na płaskiej, sztywnej podeszwie będą odpowiednie.

Co ważne, jeździectwo jest niebezpiecznym sportem, dlatego Twoim obowiązkiem powinno być zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Jedynym profesjonalnym elementem, który bezwzględnie należy założyć przed usadowieniem się w siodle, jest kask na konia. Solidny, starannie dopasowany kask zamortyzuje wszelkie wstrząsy oraz ochroni głowę i nos w razie ewentualnego upadku.

Rozgrzewka

Wejście na konia i utrzymanie właściwej pozycji w siodle może okazać się sporym wyzwaniem! Dobrym pomysłem jest mała rozgrzewka przed lekcją. Doskonałym zamiennikiem rozciągania i robienia pajacyków jest przygotowanie konia pod okiem instruktora.