Biznes

Outsourcing księgowy – FAQ

Outsourcing to dzisiaj bardzo modne słowo powtarzane bardzo często w kontekście działalności firmy. Co ono jednak oznacza? Z czym wiąże się taki outsourcing? Czy jest niebezpieczny? W tym artykule odpowiemy na te najczęściej zadawane, podstawowe pytania dotyczące outsourcingu księgowego.

Co to jest outsourcing księgowy?

Na początek zajmijmy się tym, co to w ogóle jest ten outsourcing księgowy. Otóż outsourcing to metoda, w której jakieś zadania powierzamy innej firmie. Przykładowo często zlecamy komuś spoza naszej firmy wykonanie strony internetowej, pozycjonowanie jej oraz dbanie o nią. To jest właśnie outsourcing.

Natomiast pojęcie outsourcingu księgowego odnosi się właśnie do przekazania księgowości w ręce kogoś spoza firmy. Może to być nasz zaufany księgowy mające firmę jednoosobową czy też korporacja świadczące kompleksowe usługi księgowe różnym firmom. Możliwości jest wiele.

Jakie są korzyści i niebezpieczeństwa outsourcingu księgowego?

Czy takie rozwiązanie się opłaca? To zależy, jak by na tę kwestie spojrzeć. Z jednej bowiem strony outsourcing w zakresie księgowości ma naprawdę całkiem sporo zalet. Przede wszystkim tutaj możemy poczynić naprawdę dość duże oszczędności. Nie musimy bowiem nikogo zatrudniać, płacić mu pensji, organizować miejsca pracy itp. Ponadto nie ponosimy także jako firma odpowiedzialności za działalność tamtej firmy.

Jak zaś wyglądają niebezpieczeństwa takiego outsourcingu? Generalnie nie są one zbyt nasilone. Przede wszystkim wiążą się one z możliwością wyboru złej firmy. Ponadto pamiętajmy, że outsourcing księgowy wymaga od nas przekazania naszych prywatnych dokumentów innym firmom.

Jak znaleźć firmę od outsourcingu księgowego?

Na koniec zatem zostaje nam kwestia tego, jak wybrać najlepszą firmę do outsourcingu księgowego? Otóż warto na pewno popatrzeć na referencje oraz opinie w Internecie. Nie będzie to najbardziej obiektywne źródło informacji, niemniej jednak może nam przynieść dość sporo wskazówek.

Ponadto warto spotkać się osobiście z daną firmą, popytać znajomych, czy kogoś nie znają. Wówczas uda nam się wybrać naprawdę dobrą firmę, która nas odciąży i z której usług będziemy zadowoleni. Pamiętajmy tylko o tym, aby wyboru nie dokonywać pochopnie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC