Zdrowie i Uroda

Kurs spadochronowy – czy warto?

Jedną z ciekawszych form rozrywki, która mimo swojej wysokiej ceny jest godna uwagi, są skoki spadochronowe. Są one w stanie dostarczyć solidnej dawki adrenaliny, szczególnie skacząc po raz pierwszy. Jednak by móc samodzielnie cieszyć się ze skoków niezbędny jest specjalistyczny kurs spadochronowy. Decydując się na taki kurs, warto zwrócić uwagę na szereg elementów.

Od czego rozpocząć kurs?

Zapisując się na tego typu kurs należy spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o certyfikat musi mieć skończone 16 lat. W przypadku właśnie osób niepełnoletnich niezbędna jest pisemna zgoda rodziców. Ponadto istotny element stanowi również waga ciała. W większości przypadków nie jest to problemem, jednak okolice 130 kilogramów mogą okazać się niemałym problemem dla instruktorów. Waga 110-120 jest jeszcze całkowicie normalną wartością. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od wytrzymałości sprzętu. Ostatnim wymaganiem jest ubezpieczenie OC. Dlaczego? Wedle polskiego prawa spadochron traktowany jest jako statek powietrzny. Stąd wymóg posiadania OC.

Część teoretyczna oraz praktyczna

Każdy z kursantów w pierwszej kolejności musi przejść kurs teoretyczny. Jest to 6 godzin multimedialnych wykładów, podczas których osoba ubiegająca się o certyfikat dowie się wielu informacji na temat bezpieczeństwa, techniki skoków itp. By móc przystąpić do pierwszych skoków trzeba zdać egzamin teoretyczny. Obejmuje on najważniejsze zagadnienia. Sam egzamin to zaledwie 10 losowych pytań, gdzie trzeba odpowiedzieć na co najmniej 8 poprawnie.Po wykładach nadchodzi czas na część praktyczną. Pierwsze ze skoków odbywają się w towarzystwie dwóch instruktorów, a następnie tylko jednego. Podczas wszystkich ze skoków instruktorzy doradzają kursantowi. Dotyczy to przeważnie aspektów związanych z techniką lotu i postawą ciała. By zdać egzamin praktyczny należy wykonać samodzielnie skok z wysokości 4000 metrów.

Cena kursu

Wykonanie kursu spadochronowego wiąże się ze sporymi kosztami. Wszystko jest tak naprawdę zależne od ilości wykonanych skoków. Jednakże biorąc pod uwagę średnią jest to koszt około 5 tysięcy złotych. Zdanie części teoretycznej, jak i praktycznej wiąże się z otrzymaniem Świadectwa Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy