Dom i Wnętrze

Nowe okna – na co zwrócić uwagę?

Okna to bardzo ważny element w konstrukcji mieszkania oraz domu. Stolarka okienna bardzo mocno wpływa na jakość codziennego życia. To właśnie oszklenia wpuszczają do wnętrza optymalną ilość naturalnego światła, wpływając na samopoczucie domowników. Ponadto, szczelne okna zapewniają komfort cieplny niezależnie od pogody, stanowią bezpieczną barierę dla złodziei, a nawet mogą być źródłem niemałych oszczędności! Jakie okna Śląsk wybrać, aby cieszyć się mnóstwem korzyści?

Termoizolacja

Szczelność okien określana jest poprzez wyliczenie wartości parametru Uw, czyli współczynnika przenikalności cieplnej. Zasada jest prosta – im niższy współczynnik, tym mniej ogrzanego powietrza ulatnia się na zewnątrz. Dla standardowych okien wartość współczynnika waha się w granicach 1,4–2,6 W/m²K. Warto wybierać modele energooszczędne, których Uw wynosi mniej niż 1 W/ m²K. Dobre marki, takie jak okna-internorm.pl, proponują rozwiązanie jeszcze bardziej korzystne dla portfela – okna pasywne. Tego typu oszklenia dedykowane są nowoczesnym i ekologicznym budynkom pasywnym, a wartość ich współczynnika Uw jest ekstremalnie niska.

Materiał

Jeszcze jakiś czas temu naturalnym wyborem był zakup okien plastikowych. Dzisiaj coraz bardziej doceniamy naturalne materiały i chętnie wymieniamy ramy z tworzywa sztucznego na drewniane modele. Okna z drewna są nieco droższe, ale efekt wizualny, jaki gwarantują, jest warty swojej ceny. Szczególnie godne uwagi są okna pokryte transparentną powłoką, pod którą wyraźnie rysują się słoje i naturalna struktura surowca.

Bezpieczeństwo

Okna są najczęściej wybieraną przez rabusiów drogą do wnętrza domów i mieszkań. Okna z antywłamaniowymi systemami (na przykład specjalnymi mechanizmami ryglowania, klamkami na kluczyk i szybami zespolonymi) znacząco przekładają się na bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny.