Ciekawe

Biżuteria jako prezent

Ofiarowanie biżuterii jak prezentu na ważne okazje ma długą tradycję w naszej kulturze i nic nie wskazuje na to, by stan ten miał ulec nagłej zmianie. Kupujemy złote łańcuszki z okazji chrztu czy choćby pierścionek zaręczynowy. Również na inne ważne uroczystości, często wybieramy prezent w postaci biżuterii, zwłaszcza dla najbliższych osób. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem, w końcu gusta w kwestii wyboru tego rodzaju akcesoriów potrafią być bardzo różne. Co zatem zrobić, jeżeli zostaniemy obdarowani biżuterią, która nam się nie podoba? Skup metali lub odsprzedaż to tylko niektóre ze sposobów.

Zwrot lub aukcja

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zwrot towaru do sklepu – jeżeli od jego zakupu nie minęło dużo czasu, nie powinno być z tym większych problemów. Kłopot może pojawić się jednak w momencie, w którym potrzebny będzie nam paragon, a w większości sklepów jego okazanie będzie obligatoryjne w momencie próby zwrócenia zakupu. Dołączanie paragonu do prezentu nie jest powszechną praktyką i rzec można, że nie jest wręcz mile widziane – zdradzamy przecież tym samym cenę prezentu – a proszenie ofiarowującego o przekazanie paragonu jasno daje do zrozumienia, że prezent nam się nie podoba.

Innym sposobem może być odsprzedaż podarku lub wystawienie go na aukcji internetowej – nie ma jednak żadnej gwarancji, że uda nam się uzyskać za niego satysfakcjonującą nas kwotę. Jeżeli nie odpowiada nam żadne z powyższych rozwiązań, pozostaje skup metali szlachetnych.

Złom metalu

Pod tym pojęciem kryją się wszystkie wyroby metalowe, które wykorzystać można ponownie, do produkcji nowej biżuterii lub innych elementów wykonanych z danego kruszcu. W naszych domach często mamy dużo złota, z którego na co dzień możemy nie zdawać sobie nawet sprawy czy też – raczej – nie pamiętać o nim. Stare pierścionki, dawno nienoszone kolczyki – to wszystko złom metalu, który odsprzedać możemy bądź to jubilerowi, zamawiając wykonanie nowego przedmiotu z odzyskanego materiału, bądź też zanieść go do skupu.

Skup metali szlachetnych

Jako że, jak już wspomniano, Polacy mają w domach całkiem sporo złota, srebra czy innych metali szlachetnych, skup metali z pewnością znajdzie się w każdym mieście, niekoniecznie tylko tych największych. Aby wybrać najlepszą placówkę, powinniśmy koniecznie zapoznać się z oferowanymi przez nią cenami zakupu, jako że różne skupy za taką samą ilość kruszcu oferować mogą znacznie różniące się stawki. Z tego też powodu odwiedzenie kilku skupów i porównanie cen może okazać się warte zachodu.