Ciekawe

Przygoda ze skokami spadochronowymi

Wbrew powszechnemu przekonaniu, sporty ekstremalne uprawiać może prawie że każdy. Zwykle wystarczy jedynie krótkie przeszkolenie i już można doświadczać niepowtarzalnych wrażeń. Tak jest chociażby w przypadku skoków tandemowych, które nie wymagają od uczestników szczególnego przygotowania.

Czym są skoki tandemowe?

Są to skoki spadochronowe w dwójkach. Po co jednak skakać we dwójkę na jednym spadochronie? Najczęściej robi się to wtedy, gdy z wysokości chcą zeskakiwać osoby bez doświadczenia ze spadochronami. Nie mogą oni samodzielnie skoczyć bez wcześniejszego długiego szkolenia oraz bez oddania pewnej ilości skoków tandemowych.

W skład dwuosobowego zespołu najczęściej wchodzi więc instruktor oraz osoba bez doświadczenia, szukająca mocnych wrażeń. Za bezpieczeństwo lotu odpowiedzialny jest rzecz jasna instruktor. Niewątpliwie, spoczywa na nim bardzo duża odpowiedzialność, gdyż w jego rękach spoczywa nie tylko jego zdrowie i życie, ale również bezpieczeństwo towarzysza. Instruktorem może więc zostać jedynie odpowiedzialna osoba z dużym doświadczeniem ze spadochronami.

Co po skokach tandemowych?

Jak się okazuje, dla wielu miłośników mocnych doznań skoki tandemowe to dopiero początek. Mowa tutaj o osobach, które nie poszukują odosobnionych przygód, lecz chcą doświadczać silnych emocji w regularnych odstępach czasu. Traktują więc oni udział w skokach tandemowych jako naukę i wstęp do samodzielnych skoków.

Oczywiście, ażeby w przyszłości faktycznie skakać w pojedynkę, trzeba równocześnie z uprawianiem skoków tandemowych uczęszczać na szkolenie. Podczas szkolenia przyszli skoczkowie nabywają umiejętności technicznych, jak również ćwiczą panowanie nad emocjami.

Dla kogo są skoki spadochronowe?

Wydaje się, że do skoków tandemowych nie trzeba mieć żadnych szczególnych predyspozycji. Niemniej jednak, jeśli nie chce się na nich poprzestać, trzeba się zastanowić, czy spełnia się odpowiednie warunki do tego, aby zostać skoczkiem.

Przede wszystkim ważne jest, aby być sprawnym fizycznie,. Bez tego trudno skakać ze spadochronem. Ważna jest siła fizyczna, jak również ogólny dobry stan zdrowia. Zmiana ciśnienia w powietrzu, jak i stres związany ze skokiem mogą się bowiem negatywnie odbić na zdrowiu schorowanego człowieka.

Kwestią bardzo istotną jest także mocna psychika. Trzeba umieć panować nad stresem i być w stanie przełamać naturalny lęk wysokości, aby rozpoczynać przygodę ze spadochronami. Aspekty psychiczne są często bagatelizowane przez kursantów, co wydaje się być dużym błędem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia z Gliwic