Zdrowie i Uroda

Niezbędnik zdrowego komputerowca

Każda praca niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia. Nie trzeba pracować zaraz w kopalni węgla czy na wysokościach, żeby szczególnie skupić się na swoim bezpieczeństwie w pracy. Praca siedząca również wiąże się z pewnymi problemami zdrowotnymi, których świadomy człowiek jest w stanie uniknąć. Praca siedząca przed komputerem również może przyczynić się do powstania pewnych schorzeń.

Problemy z kręgosłupem i stawami

Ciągła wymuszona pozycja siedząca prowadzi do zaburzenia równowagi napięcia mięśniowego, powstania nieprawidłowej postawy, a w efekcie do bólu kręgosłupa i stawów. Aby zapobiec tego rodzaju problemom z układem ruchu, należy dbać o prawidłową pozycję siedzącą podczas pracy, często zmieniając pozycję i co 45 minut wstawać od komputera, aby rozprostować kości.

Problemy z krążeniem

Ciągłe siedzenie i brak ruchu powoduje gorszą pracę serca i zastoje krwi żylnej. Może to doprowadzić do powstania żylaków podudzi, dużo gorszej wydolności wysiłkowej, a nawet do powstania hemoroidów. Jedyną receptą na wsparcie układu krążenia jest ruch na świeżym powietrzu po pracy.

Pogorszenie się wzroku

Nasze oczy nie lubią komputerów, jarzeniówek i ciągłego skupiania wzroku na tekście. Niestety pracować trzeba, a zmęczonym oczom można pomóc patrząc w dal co kilkadziesiąt minut, najlepiej na zieleń i stosując preparaty nawilżające, jeżeli dokucza nam uczucie suchego oka, takie jak Hialeye, ReNu MPS, Recugel żel do oczu.

Układ trawienny i oddechowy

Ciągle ściśnięty żołądek i jelita nie pracuje dobrze. Osobom prowadzącym siedzący tryb życia mogą doskwierać zaparcia, wzdęcia, problemy z trawieniem. Niestety brak ruchu w ciągu dnia utrudnia prace jelit, spowalnia ich perystaltykę, co w rezultacie upośledza trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Podobnie czują się płuca osób pracujących przy komputerze. Kiedy siedzimy przez kilka godzin w jednej pozycji, często przygarbieni, nasze płuca pracują na pół gwizdka. Pojemność ich jest dużo mniejsza, przez co organizm jest gorzej dotleniony i niezdolny do długotrwałego wysiłku.