Dom i Wnętrze

Niewielka kuchnia – jak ją urządzić?

Niewielkie kuchnie są zazwyczaj problemem niewielkich mieszkań blokowych. Architekci dwoją się i troją, aby rozmieszczenie pomieszczeń dawało jakąkolwiek możliwość wygodnej aranżacji, jednak w praktyce bywa różnie. Na szczęście współcześnie dekoratorzy i architekci wnętrz proponują nam wiele interesujących rozwiązań dotyczących małych kuchni. Które z nich możemy wykorzystać? Gdzie szukać inspiracji?

Jeśli nie posiadamy zmysłu do aranżacji wnętrz, a jednocześnie też nie chcemy zatrudniać architekta, dobrym rozwiązaniem może być szukanie inspiracji w jednym z wielu katalogów wnętrzarskich i dekoratorskich. Znajdziemy w nich aranżacje różnorodnych pomieszczeń, wraz z opisem oraz propozycjami konkretnych mebli, dodatków. Istotne jest, że w katalogach tych autorzy aranżacji wykorzystują meble i dodatki, które znajdziemy w polskich sklepach.

Wygodne miejsce do siedzenia w kuchni

poza klasycznymi meblami – szafkami, szufladami – wielu z nas pragnie mieć w kuchni również miejsce do spożywania posiłków. Nie musi być to od razu rozłożysty stół i szerokie krzesła. Wystarczy zainteresować się wysokimi blatami, które mogą nam służyć zarówno do przygotowywania posiłków, jak i do ich spożywania. Blaty takie uzupełnia się hokerami – nowoczesne hokery znajdziemy w każdym sklepie meblowym. Wiele z nich posiada wygodne, profilowane oparcia oraz tapicerowane siedziska – z pewnością takie krzesło pozwoli na przybranie wygodnej pozycji.
W kuchni możemy również ustawić niewielkie, dwuosobowy stoliczek oraz niewielkie krzesła – pozwoli to na spożywanie śniadania wraz z drugą połówką.

Urządzając niewielkie kuchnie pamiętajmy o tym, jak ważne jest oświetlenie. Nie zasłaniajmy okien firanami czy roletami, kiedy nie jest to potrzebne – im więcej światła wewnątrz, tym lepiej, a sama kuchnia wyda się większa optycznie.