Zdrowie i Uroda

Na który rodzaj butów rowerowych SPD się zdecydować?

Oprócz dobrego roweru bardzo ważną kwestią jest posiadane odpowiednich butów rowerowych. Nie chodzi tutaj wyłącznie o profesjonalnych kolarzy, ale również o osoby, które jeżdżą dwukołowcem w wolnych chwilach i w celach turystycznych. Dobrze dobrane buty rowerowe SPD, to gwarancja wygody i czerpania przyjemności z jazdy. Na co powinno się zwrócić uwagę, kupując buty na rower?

Rodzaje dostępnych butów rowerowych

Obecnie możemy liczyć na ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o zakup butów rowerowych SPD. Do dyspozycji mamy szereg rodzajów obuwia rowerowego, dzięki czemu każdy z nas znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, a więc dostosowanego do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.

Jakie zatem mamy rodzaje butów rowerowych do dyspozycji? Lista modeli wbrew pozorom nie jest taka krótka. Do wyboru są buty BMX nazywane inaczej gravity oraz buty MTB i modele szosowe. Do tego dochodzą jeszcze buty rowerowe spd w wersji turystycznej, czyli inaczej trekkingowej oraz typowe buty zimowe.

Na który rodzaj butów rowerowych SPD się zdecydować?

Jeśli jesteśmy sposobami, które preferują sporty ekstremalne, to jak najbardziej warto postawić na buty rowerowe gravity. Z kolei do kolarstwa szosowego przydadzą nam się buty rowerowe SPD w wersji szosowej, czyli stosunkowo lekkie i bardzo sztywne. Wygodne i sztywne jest także obuwie MTB. W zależności od wybranego modelu mogą one mieć dodatkowe zapięcia na rzepy, na klamrę lub na specjalną żyłkę.

W przypadku osób, które chcą w butach rowerowych SPD wygodnie jeździć i również chodzić, to warto postawić na modele turystyczne, które nazywa się potocznie butami trekkingowymi. Są one mniej sztywne od butów MTB. Jeszcze inną opcją są buty zimowe, która wyposażone są w wysoką cholewkę. W zależności od wybranego modelu może być ona wykonana z neoprenu lub z materiału o nazwie goretex.

Warunki atmosferyczne a wybór butów rowerowych

Oprócz tego, po jakim podłożu zamierzamy jeździć swoim dwukołowcem, bardzo ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na warunki atmosferyczne. W przypadku okresu letniego zaleca się zakup lżejszych i bardziej przewiewnych butów rowerowych SPD. Z kolei w okresie jesienno-zimowym bardziej sprawdzą się modele z membraną. Te drugie świetnie spiszą się w przypadku wody, śniegu, ujemnych temperatur czy też wiatru.

Jeśli zamierzamy poruszać się głownie po szosie, to należy wybrać buty rowerowe SPD w wersji szosowej. Z kolei przy bardziej wymagającym terenie czy też na wycieczkę górską polecane są buty trekkingowe. Można w nich nie tylko jeździć na rowerze, ale i pokonywać trasę na pieszo.