Technologia

Montaż stropu z płyt sprężonych

Wady budownictwa z wielkiej płyty w latach 70-tych spowodowały opóźnienie w powszechnym stosowaniu płyt stropowych, mimo że technologia ich wykonania wyeliminowała wady wcześniejszych rozwiązań.

Płyty stropowe i ich rodzaje

Zastosowanie płyt stropowych sprężonych przyśpiesza i ułatwia wykonanie stropów, obniża także koszty inwestycji. Obecnie najczęściej stosowane są trzy rodzaje płyt stropowych:

• płyty kanałowe – płyty strunobetonowe lub płyty S (żerańskie),
• płyty Smart – ze względu na mniejsze rozmiary przeznaczone głównie dla budownictwa jednorodzinnego,
• płyty z betonu komórkowego.

Właściwości płyt strunobetonowych

Płyty stropowe sprężone produkowane są z wysokiej klasy betonu i stali zbrojeniowej. Wewnątrz płyty równomiernie na całej szerokości rozmieszczone są kanały, które obniżają wagę prefabrykatu, co nie zmniejsza jego możliwości w przenoszeniu dużych obciążeń. Płyty wytwarzane są w sześciu różnych wysokościach i to od niej zależy ilość wykonanych kanałów. Rozmiar płyt dobierany jest komputerowo dla realizacji konkretnego stropu, dzięki temu są dobrze dopasowane i nie ma konieczności docinania ich na placu budowy.

Zalety płyt stropowych sprężonych

Płyty strunobetonowe umożliwiają prowadzenie prac bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Ich montaż nie wymaga wykonywania drewnianych szalunków, ustawiania belek podpierających i zbrojenia stalowego. Nie wymaga też wprowadzania przerw technologicznych. To nie tylko skraca czas montażu stropu, ale obniża także koszt jego wykonania.

Stropy sprężone mają bardzo dobra właściwości akustyczne (wygłuszające) i cieplne (akumulacja). Bardzo dobrze nadają się do oddzielania pomieszczeń ogrzewanych i nieogrzewanych.

Montaż stropu z płyt strunobetonowych

Rozmiar płyt i ich ciężar (ponad 200 kg) sprawia, że do ich montażu musi być użyty specjalny dźwig, najczęściej producent oferuje jego wypożyczenie (cena wliczona w koszt płyt). Najlepiej płyty układać bezpośrednio z samochodu. Nie trzeba wtedy tracić czasu na rozładunek. Płyty stropowe sprężone kładzie się na wygładzonych brzegach ścian. Osadzenie powinno mieć głębokość od 8 do 15 cm. Po ułożeniu płyt robotnicy zalewają betonem szczeliny na ich łączeniach, zapobiega to ich klawiszowaniu, a później pękaniu sufitów i posadzek.

Strop z płyt prefabrykowanych może być obciążany zaraz po zamontowaniu, a więc można budować na nim ściany nośne i działowe oraz inne elementy konstrukcyjne. Ma to znaczenie dla czasu realizacji inwestycji i jego znacznego skrócenia.