Łazienka jak nowa
Gruntowny remont łazienki to spore wyzwanie. Jeżeli jednak dobrze się do niego przygotujemy i precyzyjnie zaplanujemy poszczególne etapy, wówczas wszystko powinno pójść w miarę gładko i sprawnie. Przed rozpoczęciem remontu warto sporządzić kosztorys, wybrać nowe kafelki i armaturę, a także sprawdzić stan instalacji hydraulicznej i ewentualnie pomyśleć o jej wymianie. O czym zatem warto wiedzieć, podejmując remontowe decyzje?
Nowy wystrój
Trendy w wystroju łazienki zmieniają się co pewien czas, więc jeżeli nie chcemy przeprowadzać remontu co roku, lepiej zdecydować się na to, co najbardziej wpisuje się w nasze osobiste gusta i preferencje. Mogą to być klasyczne rozwiązania, jak i glazura na ścianie i terakota na podłodze – wybór płytek o rozmaitej fakturze i kolorystyce jest obecnie tak ogromny, że z pewnością uda się nam stworzyć oryginalną i niebanalną kompozycję. Dla miłośników luksusowych klimatów ciekawą opcją będzie zastosowanie betonu dekoracyjnego, który da efekt wyrafinowanej surowości wnętrza. Niezwykle elegancko prezentuje się również umiejętnie użyty marmur, z subtelnymi elementami w kolorze złota lub srebra. Jeżeli natomiast lubimy styl retro i bliskość natury, można zdecydować się na łazienkę w drewnie – z tym że będziemy do tego potrzebować specjalnych gatunków drewna (najlepiej egzotycznych), o dużej tolerancji wilgoci. W takie wnętrze dobrze wkomponuje się np. wanna wolnostojąca i rośliny doniczkowe.
Wymiana rur
Na wymianę rur warto zdecydować się wtedy, kiedy instalacja jest wadliwa, nieszczelna lub przestarzała. Obecnie największą popularnością cieszą się rury z tworzyw sztucznych, takich jak PVC, polietylen czy polibutylen. Zazwyczaj są one elastyczne i bardziej odporne na powstawanie osadów, które powodują niedrożność kanalizacji. Często stosuje się również rury miedziane, jednak w takim wypadku trzeba liczyć się z nieco wyższym kosztem.
Podłączenie nowej armatury
Oprócz wymiany wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej, możemy także „przemeblować” łazienkę i zastosować inny układ urządzeń sanitarnych, bardziej wygodny niż dotychczas. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę odległości od pionu kanalizacyjnego – jeżeli mamy łazienkę połączoną z toaletą, muszla klozetowa powinna znajdować się najbliżej pionu. Poza tym podejścia kanalizacyjne pod poszczególne urządzenia nie powinny być zbyt kręte i za długie – zastosowanie zbyt dużej liczby kolanek może ułatwiać zapychanie się rur. Kiedy instalacja hydrauliczna i grzewcza jest już gotowa, możemy przystąpić do prac wykończeniowych i montażu armatury.
Postaw na profesjonalizm
Część prac remontowych możemy oczywiście wykonać samodzielnie, jeżeli mamy odpowiednią wiedzę i przynajmniej podstawowe umiejętności w tym zakresie. Jednak już podczas planowania remontu i ustalania jego zakresu warto skontaktować się z hydraulikiem (przydatne kontakty możemy znaleźć np. na https://www.hydropomoc.pl/miasto/hydraulik-bydgoszcz/). Fachowa pomoc będzie nam niezbędna przy zakupie rur, wymianie instalacji i podłączaniu urządzeń sanitarnych – dzięki temu zyskamy pewność, że wszystko będzie funkcjonować prawidłowo.