Dom i Wnętrze

Czy drewniane okna premium są dobrym wyborem?

Jeszcze kilka lat temu w Polsce królowały plastikowe okna premium, które znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale również w budynkach użyteczności publicznej. W dzisiejszych czasach po dłuższej przerwie do mody powracają drewniane okna, które wbrew pozorom mogą przewyższyć parametry techniczne i użytkowe swoich plastikowych odpowiedników.

Energooszczędne okna drewniane

Dla większości osób, które wybierają stolarkę okienną, najważniejszym parametrem jest oczywiście energooszczędność, a dokładniej mówiąc współczynnik przenikania ciepła U. W Polsce ogrzewanie mieszkania jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem, dlatego też warto postawić na energooszczędne materiały. Jeżeli chodzi o okna to współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 1,1 W/m2K. Warto wspomnieć również i o tym, że od 2021 roku wskaźnik Uw będzie wynosił 0,9 W/m2K.

Na rynku jest bardzo wielu producentów okien drewnianych premium, którzy są w stanie zaoferować swoim klientom produkty, które spełniają z dużym zapasem nawet najostrzejsze normy. Jeszcze kilka lat temu okna drewniany charakteryzowały się współczynnikiem U na poziomie 2,6-2,8 W/m2K. Dzięki nowoczesnej technologii, drewniane okna premium mogą zaoferować nawet mniej niż 0,8 W/m2K..

Co warto wiedzieć o energooszczędnych oknach premium?

Drewniane okna premium mogą pochwalić się wysokim poziomem izolacji cieplnej dzięki zastosowaniu najwyższej jakości drewna i nowoczesnej technologii. Godne uwagi są okna wykonane z drewna modrzewiowego, meranti, dębu i sosny. Ramy skrzydła i cała ościeżnica wykonana jest z aż 4 warstw drewna, dzięki czemu wszystkie elementy są bardzo trwałe, stabilne i co najważniejsze nie wypaczają się.

Energooszczędne okna drewniane bardzo często wyposażone są w zestawy trzy szybowe. Producenci korzystają z szkła niskoemisyjnego i specjalnych przestrzeni międzyszybowych, które wypełnione są argonem. Na szczególną uwagę zasługują również innowacyjne uszczelki krawędziowe i wrębowe, które nie tylko powstrzymują chłodne powietrze, ale również blokują wody opadowe. Drewniane ramy zdecydowanie lepiej izolują niż modele wykonane z PVC, dlatego też producenci są w stanie zaoferować bardzo korzystne parametry U w swoich oknach.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm