Zdrowie i Uroda

Korzyści dla zdrowia płynące z jazdy na rowerze.

Na naszych jezdniach, chodnikach i ścieżkach rowerowych coraz częściej widzimy rowerzystów. I to nie tylko sportowców ubranych w specjalistyczne koszulki, spodnie i ochraniacze. W przeważającej części są to eleganccy panowie pod krawatem i panie w zwiewnych sukniach i z pieskiem w koszyczku. Dlaczego jazda na rowerze jest taka modna? Jakie korzyści z niej płyną?

Korzyści dla ciała

Zacznijmy od korzyści dla naszego ciała, ponieważ one są najbardziej widoczne i oczywiste:
– jazda na rowerze to ruch i praca dla naszych mięśni – przede wszystkim mięśni nóg, które w niedługim czasie stają się silne i pięknie umięśnione,
– spalanie tkanki tłuszczowej – nasza sylwetka staje się smukła i wysportowana,
– kondycja – wraz ze wzrostem siły mięśni i zmniejszeniem masy tłuszczowej wzrasta ogólna wydolność naszego organizmu,
– jazda na rowerze poprawia pracę serca, zapobiegając jego chorobom w późniejszym wieku i to niezależnie od tego czy posiadamy i użytkujemy rowery miejskie czy wyczynowe – ważne, aby codziennie pokonywać dystans kilku-, kilkunastu kilometrów.

Korzyści dla ducha

Każdy, kto regularnie jeździ na rowerze zauważa, że także jego samopoczucie znacznie się poprawia:
– ruch i wysiłek fizyczny pobudzają nasz organizm do produkcji endorfin, czyli hormonów dobrego samopoczucia – to dlatego sportowcy są pełni pozytywnej energii, optymizmu i wigoru,
– miarowe, jednostajne pedałowanie uspokaja i pozwala powrócić do równowagi duchowej,
– zyskując piękną sylwetkę, czujemy się zadowoleni i pewniejsi siebie.

Korzyści dla środowiska

O korzyściach dla środowiska naturalnego, które płyną z rezygnacji z poruszania się samochodem na rzecz roweru – nie trzeba nikogo przekonywać. Emisja trujących gazów i metali ciężkich jest zmorą naszych czasów. Każdy, kto przesiada się na rower – przyczynia się do zmniejszenia tych niekorzystnych zjawisk.

Pomysł na odpoczynek

Rowery to doskonała forma spędzania wolnego czasu – czy to w samotności, czy z rodziną. Organizując regularne wycieczki rowerowe nie tylko popracujemy nad wyglądem naszego ciała, samopoczuciem, ale także zacieśnimy więzy z naszymi najbliższymi.
Towarzyszyć nam mogą nie tylko dzieci, ale nawet pies. Małego psiaka bezpiecznie przewieziemy w specjalnym, zamykanym od góry koszyczku umieszczonym na kierownicy. Duży i silny pies z radością będzie biegł na lince obok roweru.

Jazda na rowerze ma, jak widać, mnóstwo zalet. Wystarczy tylko wyciągnąć rower z piwnicy, dopompować koła, i już możemy ruszać na przejażdżkę – na zdrowie.