Biznes

Różne rodzaje przydomowej oczyszczalni ścieków

Coraz więcej osób decyduje się na montaż obok swojego domu oczyszczalni ścieków. Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ jest to doskonała alternatywa dla szamba. Zatem jakie możemy wyróżnić oczyszczalnie ścieków, a także o czym powinniśmy szczególnie pamiętać, decydując się na ich montaż?

O czym powinniśmy pamiętać zanim zdecydujemy się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?

W ostatnim czasie bardzo modna stała się oczyszczalnia ścieków, która znajduje się bezpośrednio przy domu. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy dopiero wybudowaliśmy dom i nie mamy możliwości podłączenia się do kanalizacji, ponieważ w danym miejscu jeszcze jej nie ma. Jednak z tego typu rozwiązania korzystają także osoby, które od dłuższego czasu użytkowały szambo. Niestety koszt budowy przydomowej oczyszczalni jest duży, jednak jeżeli przeliczymy koszty, jakie ponosimy w ciągu roku za użytkowanie szamba, a przede wszystkim za jego oczyszczanie okaże się, iż tego typu kanalizacja jest znaczne tańsza.

Decydując się na budowę wspomnianej kanalizacji powinniśmy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim jeżeli mamy możliwość w miejscu naszego zamieszkania podłączenia się do kanalizacji, wówczas budowanie takiej przydomowej oczyszczalni nie jest to możliwe. Również należy zwrócić uwagę na fakt, iż także w zależności od wydajności naszej oczyszczalni, czasem trzeba posiadać odpowiednie zezwolenie na jej budowę. Warto także zadbać o odpowiedni projekt, dzięki któremu prace zostaną wykonane prawidłowo.

Jakie wyróżniamy przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Warto wiedzieć, iż możemy wyróżnić kilka oczyszczalni ścieków. Bardzo popularne są między innymi drenaże rozsączające. Jest to bardzo łatwa konstrukcja, którą możemy nawet zbudować we własnym zakresie.

Jednak jeżeli pragniemy mieć na swojej działce bardziej profesjonalną oczyszczalnię, powinniśmy się zdecydować na oczyszczalnię kompaktową, która posiada osad czynny lub też na oczyszczalnię posiadającą złoże biologiczne. Musimy mieć świadomość, iż co pewien czas w tego typu oczyszczalniach należy uzupełniać poziom bakterii specjalnym preparatem, aby woda była dokładnie oczyszczana.

W jaki sposób dobrać właściwą wielkość przydomowej oczyszczalni ścieków?

Jeżeli zdecydowaliśmy się ostatecznie na budowę przydomowej oczyszczalni, powinniśmy również dokładnie przemyśleć jej rozmiary. Często zdarza się, iż wiele osób buduje zbyt duże oczyszczalnie, a tak naprawdę można było zdecydować się na mniejszą konstrukcję.

Warto wiedzieć, iż pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim ilość domowników, którzy mieszkają na danej posesji. Na tej podstawie możemy dokładnie oszacować przepustowość naszej oczyszczalni, czyli ilość ścieków, jaka jest odprowadzana z gospodarstwa w ciągu jednej doby.

Jeżeli pragniemy zaoszczędzić znaczną kwotę w ciągu roku, powinniśmy zamiast używać tradycyjnego szamba, zdecydować się na budowę oczyszczalni ścieków, która będzie znajdowała się bezpośrednio przy naszym domu. Dzięki temu możemy zredukować roczne koszty nawet o około 60%.

Tekst powstał we współpracy z Aquaclear – przydomowe oczyszczalnie ścieków