Technologia

Jakie rusztowanie wybrać?

Wybór rusztowania odgrywa podczas prac budowlanych bardzo istotną kwestię. Musi być jak najbardziej funkcjonalne, aby ułatwić wykonywanie wielu czynności bez konieczności marnowania cennego czasu i energii. Rusztowania aluminiowe, elewacyjne, wieżowe czy też modułowe, to tylko niektóre z dostępnych na rynku oferty rusztowań. Warto wybrać, takie które najlepiej spełnią nasze oczekiwania oraz potrzeby.

Jakie rusztowanie będzie dla nas odpowiednie?

Jeśli mamy do wykonania prace elewacyjne typu malowanie, tynkowanie, montaż fasad czy konserwacja elewacji, to sprawdzą się w tym przypadku rusztowania elewacyjne, czyli inaczej mówiąc fasadowe. Polecane są w przypadku dużych powierzchni ścian oraz przy bardziej skomplikowanych obiektach. Ich maksymalna wysokość wynosi 30-60 m, a długość jest praktycznie nieograniczona. Najczęściej wymagają one kotwienia. Należy się liczyć również z tym, że są one znacznie bardziej ciężkie niż rusztowania aluminiowe, więc nie zaleca się ich stosowania w przypadku ograniczonej powierzchni.

Z kolei rusztowania wieżowe są wskazane dla tych, którzy cenią sobie możliwość częstego przesuwania ich bez konieczności rozkładania rusztowania na elementy składowe. Jest to zatem duża oszczędność czasu. Bez większego problemu można także je przewieźć z punktu A do punktu B. Poza tym umożliwiają dostęp do jednego punktu czy też małego obszaru konstrukcji. Sprawdzą się najlepiej przy pracach montażowych oraz konserwacyjnych. Ich wysokość wynosi 12-18 m. Jeśli chodzi o kotwienie, to nie jest ono zazwyczaj konieczne, chyba że wymagać będą tego określone warunki.

Dla osób zwracających szczególną uwagę na wagę rusztowań, polecane są rusztowania aluminiowe. Są on lekkie, łatwe w montażu i można je ustawić wewnątrz budynku bez obaw o stan podłoża, na którym zostanie ustawiona konstrukcja. Chodzi tutaj głównie o dachy czy też słabe stropy. Obecnie są dostępne nawet rusztowania aluminiowe przejezdne, które łączą w sobie zalety obu rodzajów rusztowań, a więc są szczególnie poręczne.