Kamery IP- najnowocześniejsze rozwiązania systemów wizyjnych
Banki, kasyna, punkty handlowe, fabryki, centra miast, autostrady, porty lotnicze, czy dworce kolejowe to jedynie nieliczne przykłady zastosowań wizyjnego systemu dozorowego.
W ostatnich latach wyraźnie wzrasta zapotrzebowanie na zintegrowane sieciowe systemy bezpieczeństwa.
Systemy monitoringu sieciowego korzystniejszy niż tradycyjne rozwiązania analogowe
Zarówno ze względów finansowych, jak i użytkowych. Ostatnio przeprowadzone badania rynku są jednoznaczne i dowodzą, że sieciowe systemy wizyjne weszły w okres dynamicznego rozwoju i ta tendencja utrzyma się przez następne lata, gdyż użytkownicy wybierają częściej rozwiązania sieciowe zamiast tradycyjnych.
Wizyjne systemy monitoringu wykorzystują rozwiązania, w których kamery IP i urządzenia rejestrujące współdziałają z wieloma systemami, takimi jak systemy kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożarowej, automatyki monitorowanego obiektu i wieloma innymi.
W przypadku wizyjnych systemów IP transfer danych odbywa się za pomocą sieci ( internet). Kamery IP rejestrują i przesyłają obraz w czasie rzeczywistym do dowolnego miejsca na świecie.
Każda kamera IP posiada między innymi swój własny adres IP
Procesor, pamięć operacyjną i kartę sieciową. Technologia monitoringu sieciowego umożliwia połączenie się z kamerą IP i zaprogramowanie jej funkcji na odległość. Możemy w ten sposób sterować jakością obrazu, ustawić newralgiczne punkty monitorowanego obiektu, zakres monitorowanej przestrzeni czy ustawić funkcję rozpoznawania twarzy. Oczywiście to jedynie parę przykładów zastosowań. Systemy wizyjne IP oferują ich znacznie więcej.
Projekt instalacji IP dopasowujemy do własnych potrzeb i oczekiwań
Wprowadzając algorytmy uwzględniające konkretne, indywidualne priorytety. Zastosowanie kamer IP daje nam możliwość dysponowania i zarządzania materiałem wizyjnym. Systemy wizyjne IP pozwalają na natychmiastowy dostęp do danych i możliwość tworzenia kopii zapasowych zgromadzonego materiału. Warunkiem korzystania z sieciowego systemu wizyjnego IP jest posiadanie dostępu do internetu. Odpowiednio skonfigurowana sieć wizyjna IP zapewnia sprawne działanie systemu dla zastosowanej w niej liczby kamer i płynne działanie instalacji po jej rozbudowie o kolejne. Pozwala to na tworzenie systemów monitorujących złożonych nawet kilkuset kamer.
Technologia IP to przede wszystkim nowoczesność i szeroki wachlarz funkcji, a co za tym idzie wszechstronność. Podobnie jak, konwencjonalne kamery analogowe, kamery IP występują w różnych wersjach. Różnią się od siebie wyglądem, miejscem zastosowania oraz parametrami użytkowymi. Podstawowe rodzaje kamer sieciowych IP to : stałopozycyjne kamery IP, kamery kopułkowe IP, kamery obrotowe i szybkoobrotowe, kamery megapikselowe IP oraz kamery bezprzewodowe IP.
Rynek monitoringu wizyjnego rozwija się szalenie dynamicznie, a nowsze technologie stopniowo wypierają stare rozwiązania. W niedalekiej przyszłości większość systemów wizyjnych będzie projektowanych w oparciu o technologię IP.
Opracowanie https://ivel.pl/