Ciekawe

Jakie szczoteczki do zębów są najlepsze?

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Wie o tym chyba każdy, bo mówi się o tym dużo i często, a na własnej skórze przekonuje się każdy, komu przyszło leczyć zęby u stomatologa. Jest to bolesne nie tylko dosłownie, ale także dla portfela. Na rynku jest jednak tak duży wybór akcesoriów do utrzymywania higieny jamy ustnej, w tym szczoteczek do zębów, że nie powinno być problemów z tym, aby zachować uzębienie w należytym stanie. Współczesne technologie w znacznym stopniu ułatwiły codzienne szczotkowanie zębów, co chyba dla nikogo nie jest zajęciem ulubionym i wiąże się z poświęceniem co najmniej kilku minut dziennie. Szczególnym udogodnieniem są elektryczne szczoteczki do zębów, które pozwalają na łatwiejsze i dokładniejsze dbanie o zęby. Jednak i tradycyjne szczoteczki są coraz bardziej zaawansowane i skuteczniejsze niż dawniej.

Szczoteczka tradycyjna czy elektryczna?

Swoich zwolenników mają oba rodzaje. Osoby, które preferują tradycyjne, manualne, szczoteczki do zębów, argumentują to najczęściej przyzwyczajeniem i ceną. Nie da się ukryć, że koszt szczoteczki tradycyjnej jest o wiele niższy niż elektrycznej. Z drugiej strony, elektryczne szczoteczki do zębów, to w zasadzie jednorazowa inwestycja. Potem należy już tylko wymieniać same głowice, które są tylko niewiele droższe od zwykłych szczoteczek. Warto też dodać, że najlepsze tradycyjne, ręczne, szczoteczki do mycia zębów również potrafią sporo kosztować. W przypadku szczoteczek elektrycznych wystarczy kupić jedno urządzenie na całą rodzinę, a przy codziennym użytkowaniu zmienić jedynie głowice. Te z kolei można również dostosować pod względem twardości i kształtu do własnych preferencji.

Elektryczne szczoteczki do zębów i ich rodzaje

Tak, jak wiele jest typów tradycyjnych szczoteczek do zębów, tak również wśród elektrycznych jest więcej niż jeden rodzaj. Poza tym, że głowice elektrycznych szczoteczek do zębów mogą również różnić się kształtem, różnią się one od siebie przede wszystkim metodą działania. Konkretnie chodzi o rodzaj, ruchu, jaki wykonuje głowica. Wyróżnia się kilka, a wiele szczoteczek łączy w sobie często kilka z nich:

– oscylacyjne (obrotowe),
– pulsacyjne,
– posuwiste,
– wymiatające.

Nie można z pełną stanowczością powiedzieć, które z nich są najlepsze. Za najbardziej skuteczne uważane są obecnie soniczne szczoteczki do zębów, które wykonują ruchy wymiatające. Zaletą w tym przypadku jest nie tyle sposób poruszania się głowicy szczoteczki, ile przede wszystkim częstotliwość sięgająca kilkudziesięciu drgań na minutę. Choć nie jest to takie proste, to ostateczny wyboru rodzaju szczoteczki elektrycznej najlepiej jest dokonać po wypróbowaniu różnych rodzajów.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z profimed.com/katalog/szczoteczki-do-zebow.