Ciekawe

Jak stworzyć dobre nadruki na tkaninach?

Nie trudno jest wskazać najpopularniejszą technikę druku na tkaninach. Z całą pewnością jest nią dzisiaj sublimacja. Na czym jednak konkretnie ona polega? Z jakich przyczyn właśnie nadruki sublimacyjne są obecnie tymi najpopularniejszymi? Czy istnieją w ogóle jakiekolwiek inne sposoby na to, aby przenieść jakiś obraz na tkaninę?

Prosta technika druku

Wydawać by się mogło, że druk na tkaninach metodą sublimacji jest bardzo skomplikowany. Teoretycznie tak powinno być, skoro jest to tak dobry i popularny druk. Jednakże, w rzeczywistości nie ma mowy o jakimś bardzo zaawansowanym stopniu trudności.

Oczywiście, obsługi drukarki sublimacyjnej trzeba się nauczyć. Potrzebna jest pewna fachowa wiedza, aby wykonać rzeczywiście wysokiej jakości druk na tkaninach. Niemniej jednak, każdy jest w stanie się tego nauczyć.

Warto zauważyć, że początkowo wybrane nadruki nie są wcale wykonywane na tkaninach. Zanim przejdzie się do tworzenia właściwych nadruków sublimacyjnych, trzeba najpierw zrobić je na papierze transferowym. Dopiero po naniesieniu na ten papier całości obrazu przechodzi się do pracy polegającej na jego całościowym przeniesieniu na jedną z tkanin. W zasadzie, można wybrać dowolną tkaninę, jednak jest pewne ograniczenie. Druk na tkaninach wychodzi dobrze tylko wtedy, gdy zawierają one w sobie poliester, bądź też przynajmniej są nim pokrywane przed wykonaniem nadruków sublimacyjnych.

Skąd się bierze popularność nadruków sublimacyjnych?

Nadruki na tkaninach swego czasu były bardzo kosztowne oraz trudno dostępne. Obecnie jednak jest zupełnie inaczej. Nadruki sublimacyjne, jak już wykazano, wykonuje się względnie łatwo, jak również dosyć szybko. Z tego też względu, są one łatwo dostępne i niedrogie.

Ponadto, większość klientów w pełni satysfakcjonuje jakość tego typu nadruków na tkaninach. Chodzi tutaj zarówno o ich rozdzielczość, która jest wysoka, jak i o wytrzymałość. Nadruki sublimacyjne wytrzymują zwykle próbę czasu.

Inne sposoby na nadruki na tkaninach

Generalnie, metod nakładania na tkaniny druku wykorzystowanych prze firmę http://nadrukisublimacyjne.pl/ jest co najmniej kilka. Pomimo, że sublimacyjny druk na tkaninach zdominował ostatnio rynek, nie jest on jedynym wyborem. Ciekawa jest na przykład technika flexo. Jest to również nowoczesny druk, który pozwala na otrzymanie wydruku w absolutnie najwyższej jakości z możliwych.

Jak się jednak okazuje, w przypadku druku na tkaninach, stosowanie flexo jest relatywnie drogie i trudne. Dlatego właśnie, w drukarniach odzieżowych flexo jest jednak obecne rzadziej spotykane niż nadruki sublimacyjne.