Technologia

Podstawowy sprzęt do nurkowania

Zakupy sprzętowe początkujący nurek powinien zacząć od absolutnych podstaw. Warto zainwestować czas i nieco pieniędzy w dobór tego sprzętu, ponieważ przydaje się on do każdego nurkowania. Dobrze, by miał odpowiednią trwałość i był naprawdę dobrze dopasowany do potrze użytkującej go osoby – wtedy będzie to świetna inwestycja.

Maska do nurkowania – czemu służy?

Rola maski nurkowej jest dość złożona, dlatego też tak bardzo liczy się prawidłowy zakup tej części sprzętu do nurkowania. Przede wszystkim, maska umożliwia ostre o wyraźne widzenie pod wodą. Chroni także jednocześnie oczy i nos przed kontaktem z nią, zabezpieczając je. dobra maska ułatwia także wyrównanie ciśnienia i zbliżenie go do ciśnienia panującego w otoczeniu. Istnieją różne modele masek, nieco różniące się wyglądem (jak cały sprzęt do nurkowania).

W czym tkwią te różnice? Maska może posiadać jedną, przedzieloną zwężeniem szybkę lub dwie, trzy, sześć osobnych. Maska z jedną szybką jest najbardziej narażona na pęknięcia, z posiadające ponad dwie to maski panoramiczne – nieco wyższa klasa sprzętu do nurkowania. W niektórych maskach można zamontować szkła optyczne, niezbędne dla osób z wadą wzroku.

Odpowiednie płetwy

Z kolei rolą płetw jest poprawianie zdolności motorycznych w wodzie. Człowiek nie jest niestety zbyt opływowy, a budowa jego ciała nie sprzyja szybkiemu poruszaniu się pod wodą ani nagłym zwrotom. W dodatku podczas nurkowania ręce nie są zbyt użyteczne, jeśli chodzi o ruch. Od ich prawidłowego wyboru zależy swoboda i to, jak bardzo nurkowanie będzie męczące.

Istnieje kilka rodzajów płetw. Wyróżnia się kaloszowe (zakładane na gołą stopę, raczej do używania na basenach) oraz paskowe, które znów dzielą się na kilka podtypów. Sprzęt do nurkowania powinien przede wszystkim nie zagrażać bezpieczeństwu oraz ułatwiać uprawianie tego sportu, należy więc dobrze przemyśleć wybór poszczególnych akcesoriów i dokonać zakupu dopiero po zastanowieniu się.

Do czego właściwie służy fajka?

Bajkowe postaci zwykle używają fajki nurkowej, by oddychać powietrzem znad wody, płynąc płytko pod nią. Jednak nie na tym przecież polega prawdziwe nurkowanie. Faktycznie, na większych głębokościach fajka nie służy do niczego – używa się jej, żeby pływać tuż pod powierzchnią.

To nie znaczy jednak, że jest to sprzęt do nurkowania w typie zbędnego gadżetu. Przeciwnie, należy zawsze mieć fajkę ze sobą, ponieważ może przydać się na przykład podczas powrotu na brzeg po powierzchni wody, gdy fale są duże, albo w trakcie ćwiczeń na basenie.

Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl