Zdrowie i Uroda

Cera naczynkowa: pielęgnacja

Cera naczynkowa jest niezwykle ciężka w pielęgnacji; osoby, które muszą zmagać się z widocznymi na twarzy naczynkami uciekają się na ogół do różnych sposobów, by zamaskować niedoskonałości cery. Jak pielęgnować cerę naczyniową? Jakich preparatów warto używać?

Cera naczynkowa: przyczyny i charakterystyka

Po pierwsze należy pamiętać, że cera naczynkowa nie jest żadnym schorzeniem – to, że naczynka są w tym przypadku bardziej widoczne niż u osób z cerą normalną jest spowodowane płytszym położeniem naczynek. Z tego względu dość łatwo rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z tym rodzajem cery – na twarzy widoczne są delikatne zaczerwienienia, na policzku pojawia się charakterystyczny rumień. Objawy mogą nasilać się w niektórych sytuacjach – np. w wyniku silnego stresu, niekorzystnych warunków atmosferycznych czy podczas menstruacji. Czynniki, które sprzyjają rozszerzaniu się naczynek, a tym samym ich uwidocznieniu, są również: zaburzenia krążenia, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, hormony czy menopauza.

Pielęgnacja cery naczyniowej

Cera naczynkowa to przede wszystkim cera wrażliwa, dlatego szczególnie należy zadbać o jej pielęgnację. Do mycia twarzy najlepiej stosować letnią wodę; ewentualne emulsje powinny mieć możliwie jak najbardziej naturalny skład, dobrze też, jeśli mają właściwości łagodzące. Przy cerze naczyniowej należy unikać pobytów w solarium i ekspozycji skóry na silne słońce; niewskazane jest również spożywanie gorących potraw, kawy i alkoholu. Warto rozważyć także rezygnację z gorących kąpieli. Absolutnie zabronione jest wyciskanie zaskórników – chociaż to akurat dotyczy każdej cery, jeśli nie chcemy nabawić się nieestetycznych śladów i mikroblizn. Przy pielęgnacji cery naczyniowej istotne jest stosowanie odpowiednich kremów – najlepiej, jeśli są to specjalne dermo kosmetyki, które nie podrażnią skóry.