Jak wykorzystać w kuchni suszone warzywa?
Dietetycy są zgodni: to warzywa powinny być podstawą zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Lekkostrawne i bogate w witaminy i minerały dostarczają energii, jednocześnie nie przyczyniając się do otyłości czy innych mniej lub dokuczliwych dolegliwości. Kiedy w sklepach brakuje świeżych warzyw, warto mieć w kuchni wersję suszoną.
Rosnąca popularność suszonych warzyw
Suszone warzywa cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Sprzedawane pojedynczo lub w mieszance idealnie nadają się jako dodatek czy baza dla różnego rodzaju dań. Doskonale smakują, a jednocześnie są bardzo zdrowe.
W kuchni przydają się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do świeżych warzyw jest utrudniony, a sprzedawane w sklepach marchewki czy pietruszki pozostawiają wiele do życzenia.
Czy suszone warzywa są dobre dla zdrowia?
Wiele osób unika warzyw w wersji suszonej, obawiając się o ich jakość oraz właściwości zdrowotne. Okazuje się jednak, że suszone warzywa są dużo zdrowsze niż, np. mrożonki. Proces suszenia, pod warunkiem, że odbywa się w odpowiednich warunkach, nie powoduje utraty witamin i minerałów oraz pozwala zachować oryginalny smak i aromat.
Wybierając wysokiej jakości warzywa suszone, można być więc pewnym, że nie szkodzi się swojemu zdrowiu, a wręcz przeciwnie – dodając warzywa do zupy czy kaszy, korzystnie wpływa się na swoją kondycję.
Czym się kierować, kupując suszone warzywa?
Jak ocenić jakość warzywnego suszu kupowanego w sklepie? Najlepszą wskazówką jest umieszczony na opakowaniu skład produktu. Ten powinien być jak najbardziej naturalny. Na etykiecie powinna pojawić się zawartość procentowa poszczególnych warzyw oraz informacja o dodatku innych substancji.
O ile nie ma problemu, jeśli do suszu dodano zioła, o tyle niepokoić powinny wszystkie barwniki, aromaty i konserwanty, których lepiej unikać. Im prostszy skład produktu, tym jego wyższa jakość oraz lepszy wpływ na zdrowie.
Zastosowanie suszonych warzyw w kuchni
Warzywa suszone ze sklepu http://ogrodnik.info.pl/suszone-warzywa,5.html znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Idealnie nadają się do przyrządzenia aromatycznego bulionu, który może też stanowić bazę do innych zup. Mogą być także dodatkiem do kaszy czy ryżu lub stanowić farsz do pierogów czy gołąbków. Ugotowane i zblendowane są doskonałą bazą na warzywny sos do mięsa czy placków ziemniaczanych albo makaronów.
Dodawane do różnego rodzaju dań dodadzą im smaku i aromatu, a także zwiększą ich właściwości zdrowotne – dostarczą witamin i energii, jednocześnie doskonale smakując oraz poprawiając wygląd potrawy.