Biznes

Jak wybrać właściwą kasę fiskalną?

Przepisy regulują, kto powinien posiadać kasę – ten obowiązek obejmuje wszystkie podmioty gospodarcze, które prowadzą sprzedaż na rzecz tak zwanych klientów indywidualnych. Zakup odpowiedniego urządzenia może być dosyć kłopotliwy, ponieważ wybór tego typu wyposażenia jest naprawdę duży.

Cena

Kasa fiskalna może kosztować kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Cena takiego urządzenia zależy od szeregu różnych parametrów. Droższe kasy są wyposażone w dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne w przypadku różnych rodzajów działalności. Przed zainwestowaniem w konkretny produkt warto jednak zadać sobie pytanie, czy firma rzeczywiście potrzebuje zaawansowanego technicznie urządzenia?

Może się okazać, że zakup kasy fiskalnej ze średniego przedziału cenowego będzie zupełnie wystarczającym rozwiązaniem. Niestety niektóre firmy lub branże, na przykład apteka, mogą potrzebować bardziej zaawansowanego rozwiązania – w takim przypadku warto od razu zainwestować w lepszą kasę, która spełni wszystkie potrzeby.

Łatwość obsługi

Kasa fiskalna to urządzenie, które będzie używane na co dzień. Warto zainwestować w model stosunkowo prosty w obsłudze. Będzie to miało również znaczenie w przypadku, gdy z kasy korzystają także osoby zatrudnione w firmie. W takiej sytuacji często konieczne jest odpowiednie przeszkolenie – warto żeby odbyło się szybko, a pracownicy nie popełniali błędów. Trzeba także pamiętać, że kasy fiskalne, które charakteryzuje prosta obsługa pozwalają na zwiększenie wydajności pracy, na przykład na szybszą obsługę klientów w sklepie.

Inną ważną kwestią mogą okazać się również wymiary kasy. Istotne jest ile miejsca zajmie takie urządzenie. Może pojawić się konieczność zainwestowania w kasę przenośną, która jest przeznaczona przede wszystkim do pracy w terenie. Jednocześnie sprawdzi się również w zastosowaniach stacjonarnych, na przykład gdy dostępna jest niewielka ilość przestrzeni.

Elektroniczne kopie paragonów

Kasa fiskalna, która zapisuje kopie paragonów w wersji elektronicznej to bez wątpienia rozwiązanie warte uwagi, nawet jeśli zakup takiego urządzenia będzie związany z większym wydatkiem. Taką dodatkową funkcję docenią przede wszystkim osoby prowadzące większą działalność, np. duży sklep, i w związku z tym zmuszone do wydawania dużej ilości paragonów. W takiej sytuacji przechowywanie wszystkich kopii w postaci papierowych rolek bardzo szybko staje się kłopotliwe. Jednocześnie posiadanie kopii z ostatnich pięciu lat jest wymagane przez Urząd Skarbowy.

Na szczęście kasy fiskalne dostępne na rynku charakteryzują się bardzo różnymi parametrami. Dzięki temu w większości przypadków uda się bez problemu dobrać model, który sprawdzi się idealnie w przypadku konkretnej działalności. Można między innymi znaleźć urządzenia przeznaczone dla lekarzy i prawników, aptek, hurtowni, małych sklepików oraz sklepów internetowych. Przed zakupem warto zorientować się w dostępnych rozwiązaniach, a także dokładnie przemyśleć własne potrzeby oraz możliwości finansowe.

Tekst powstał we współpracy z firmą Bimit-Mita