Dom i Wnętrze

Jak urządzić wnętrze wykorzystując lampy pokojowe

We współczesnych wnętrzach duży nacisk kładzie się na oświetlenie. Modny styl skandynawski, w którym lampy pokojowe odgrywają bardzo ważną rolę, sprawił, że przy urządzaniu polskich wnętrz coraz ważniejsze stają się różne rodzaje lamp. Jednak wykorzystuje się je nie tylko jako element dekoracyjny, coraz częściej oświetlenie traktowane jest jako integralny element aranżacji wnętrza.

Aranżacja oświetleniem


Lampy do pokoju wykorzystywane są na wiele sposobów. W wielu pomieszczeniach mieszkalnych oprócz tradycyjnej lampy sufitowej lub równie standardowego żyrandola pojawiają się dodatkowe lampy, np. w postaci kinkietów, którymi doświetla się pomieszczenie. Oprócz lamp sufitowych w nowoczesnym pokoju muszą się również pojawić dodatkowe źródła światła, które z jednej strony podkreślą atmosferę danego pokoju, a z drugiej będą funkcjonalnym oświetleniem dodatkowym, wykorzystywanym w zależności od faktycznych potrzeb. Takimi lampami są stojące lampy, umieszczone w okolicy kącika telewizyjnego, których światło jest wskazane w przypadku długotrwałego oglądania seriali w telewizji, do takich lamp funkcjonalnych należy również zaliczyć stojące lampy pokojowe, które mogą być wykorzystywane do czytania lub też są włączane w zależności od potrzeb, np. na czas wykonywania różnych czynności.

Lampy tradycyjne czy nowoczesne


Wielu projektantów oświetlenia projektując lampy do pokoju stawia przede wszystkim na nowoczesność. Stąd się bierze duża popularność lamp o bardzo oryginalnych kloszach, które mogą być wykonane z gniecionego papieru, drewna czy drutu, a swoim stylem bardzo często nawiązują do różnego rodzaju lamp wykorzystywanych przemysłowo. Lampy do pokoju mogą również zaskakiwać swoim wykończeniem – nawet w nowoczesnych wnętrzach obok prostych lamp o nieco industrialnych charakterze pojawiają się lampy tradycyjne, nawiązujące stylem do klasycznych kandelabrów ze świecami czy do żyrandoli ozdobionych misternymi kompozycjami z kryształu. Takie lampy sufitowe należy jednak dobierać bardzo ostrożnie – przy bogatych zdobieniach w lampach wiszących lepiej się sprawdzają zwykłe punkty świetlne, zamontowane w podwieszanych sufitach czy uzupełniające wysokie szafki. Coraz częściej także w lampach pokojowych wykorzystuje się świetlówki LED i świetlówki energooszczędne. Wynika to nie tylko z chęci zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną. W przypadku niektórych lamp producenci zalecają montaż świetlówki o małej mocy lub takich żarówek, które się nadmiernie nie nagrzewają po włączeniu.

Artykuł został napisany na podstawie materiałów ze strony LampyKemar.pl – lampy pokojowe