Dodatkowe korzyści ze szkoleń
To oczywiste, że szkolenia kadrowe mają za zadanie nauczyć pracowników czegoś nowego. Jednak okazuje się że tkwi w nich o wiele większy potencjał. Warto o nim pamiętać, układając program takich szkoleń i decydując kto ma na nie uczęszczać. Dodatkowe korzyści mogą być ciekawsze nawet od samego materiału szkolenia.
Szansa na sprawdzenie pracownika
Szkolenie kadrowe nie tylko sprawią, że pracownicy posiądą nowe umiejętności, ale też zmusza ich do działania w nowych sytuacjach. Użycie informacji i wiedzy nabytej podczas szkoleń kadrowych wymaga pracowników większej aktywności. Porusza umysły, wymaga odnalezienia się w nowych sytuacjach, a w trakcie samego kursu niejednokrotnie pokazuje jakie umiejętności przyswajania nowej mają nasi pracownicy. To bardzo ciekawy test.
Profesjonalne szkolenie kadrowe pomoże również odkryć w pracowniku pokłady nowych umiejętności. Można dowiedzieć się jak radzi sobie ze stresem, jak dogaduje się z obcymi ludźmi czy tez wreszcie – jeżeli kurs zakłada szybkie reakcje i wykorzystanie nowej wiedzy – jak działa pod presją czasu.
Rozwój pracownika
Kursy i szkolenia kadrowe mogą być również szansą na rozwój pracownika. To dodatkowa motywacja, ponieważ ciekawe szkolenie może stanowić formę nagrody za dobrą pracę. W takiej sytuacji pracownicy mogą nawet rywalizować o udział w szkoleniu.
Wybrany pracownik będzie się czuł zobowiązany i zachęcony do większego wysiłku. Z kolei inni przy kolejnej okazji również będą chcieli zasłużyć na takie szkolenie kadrowe, co może znacząco wpłynąć na wydajność pracy.
Kursy jako integracja
Oczywiście szkolenia kadrowe mogą być wykorzystane jako element współzawodnictwa pomiędzy pracownikami, ale można też poprzez nie zintegrować zespół. Ważne jednak żeby wówczas w programie szkolenia znalazło się miejsce na pracę zespołową.
Integracja podczas szkoleń kadrowych może przybierać różne formy. Wszystko zależy od zakresu szkolenia. Ważne jednak, by osoba odpowiedzialna za zatrudnienie czy przydzielanie zadań w firmie mogła podczas takiego szkolenia obserwować pracowników i wyciągać wnioski.
Tekst powstał we współpracy z firmą WLR – szkolenia kadrowe